TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriSıcak havalarda burun kanamalarına dikkat

  Sıcak havalarda burun kanamalarına dikkat

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzm. Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım sıcak havalarda burun kanamalarına dikkat çekerek bilgiler verdi.

  Yaz aylarında sıcak havanın etkisi, klimaların yoğun kullanımı ile burun kanamaları artıyor, burun kan damarları açısından çok zengin bir yapıya sahiptir. Kuru sıcak hava Burun içerisindeki koruyucu tabakanın zayıflamasına neden olarak, kanamaya eğilimi artırıyor.

  • Kanama problemi olanlar,
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler,
  • Tansiyon ve burun alerjisi olanlar burun kanaması ile daha sık karşılaşır.

  Yaz aylarında burun ameliyatı olursak fazla kanar mı?

  Mevsimin ameliyat üzerine direkt bir etkisi yok. Ancak Burun ameliyatını tatil ile birleştirmek isteyenler için tatilde güneşlenmek ve gözlük takmak sınırlandırılır. Özellikle yurtdışından gelip ülkemizde hem ameliyat olup hem de tatil yapmak isteyenler, ameliyat sonrası sıcak havalar nedeniyle hareketlerini biraz azaltmalı, bol sıvı almalı, aksi takdirde sıvı kaybına bağlı baş dönmesi, sersemlik ve bayılma yaşayabilirler. Sıcak havanın sıvı ve tuz kaybını artırması, damarların genişleyerek kan basıncının düşmesi, terleme ve buharlaşma nedeniyle kaybedilen sıvıların yerine konması gerekir.

  Sicak havalarda burun kanamalarina dikkat 1 - sağlık haberleri - haberton
  Sıcak havalarda burun kanamalarına dikkat

  Sıcak havalarda burun fonksiyonları bozulur mu ?

  Sıcak hava burun kuruluğunu artırarak kanamaya eğilimi artırabilir, bunun dışında olumsuz etki göstermez.

  Burun Tıkanıklığı nasıl çözülür ? Burun spreyi, deniz suyu kullanalım mı ?

  Burun tıkanıklığına çözüm olarak ilk olarak deniz suyu kullanın! Açılmaz ise başka yapısal sorunlar olabilir. Uzman doktora görünün. Başka spreyler denemek problemi maskeleyerek çözümü zorlaştırır. Örneğin; bazı burun spreyleri bağımlılık yaparak sağlığımızı olumsuz etkiler.

  Burun estetiği yazın yapılır mı?

  Her mevsim yapılabilir. Burun estetiği hastaları sadece biraz zamana ihtiyaç duyar. Cilt – cilt altı dokusunun ödem ve şişliklerinin geçmesi için sadece zamana ihtiyaç duyarlar.

  Burun tıkanıklığı sağlığımızı nasıl etkiler ?

  Burun tıkanıklığı sonucu gün içerisinde koşarken, merdiven çıkarken, spor yaparken yeterli nefes alamayız ve kalbimiz yorulur.

  Burnun tıkalı olması gece uykuda nefeste tıkanma yaparak uyku apnesine (uykuda nefes durması) neden olur. Uyku apnesi kan basıncının artmasına, kalp ritminin bozulmasına, uyku düzeninin bozulmasına neden olarak vücudu olumsuz etkiler. Gece uykuda tıkanmaya bağlı kalp krizi ve inme riski artar. Gün içerisinde uykuya eğilim, çabuk sinirlenme, unutkanlık, dişlerin çürümesi, sabah ağız kuruluğu ve ağızda kötü bir tat hissi oluşturur.

  Tüm bunların çözümü aslında çok basit, Burundan Normal bir nefes almak. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler