TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarŞeytan; Kötülük yanıbaşımızda

Şeytan; Kötülük yanıbaşımızda

Ela Danış
Ela Danışhttps://haberton.com/
Ela Danış, 1987 İzmir doğumlu, bugüne kadar kazanmış olduğu tüm bilgi ve becerileri başkalarına aktarmayı hedefleyen ve bu hedefler doğrultusunda ilerleyen birisi.

Haftanın Öne Çıkanları

Kötülük yanıbaşımızda… Kötülük diyince aklimiza ilk gelen insanlar midir yoksa yapilan her davranisa kötülük mu deriz.

Kötülük din felsefesinde kötülük ile mutlak iyi olan bir Tanrı‘nın varlığının nasıl bağdaştığı şeklindeki bir sorudur Kitaplar bunu tanimlar fakat bizim zihnimizde katiller, hırsızlar, yalan, tecavuzculer, Allaha inanmayanlar, davranislar ve hastalıklar birer kötülüktür.

Kötülük doğuştan mı yoksa sonradan mı kazanılır? Yaşamış olduğumuz değerler, gelenek ve görenekler bizi birer kötü mü yapar? kötülüğe kötülükle karşılık vermek dogrumudur? Hadi ortaya bir cadı kazanı kuralım ve karıştıralım insanlar herzaman tavsiyeye ihtiyaç duyar fakat onları anlayacak bir kalp bulduklarında agır gelir ve taşıyamazlar. Yol gösteren olsa dahi hiç bir anlamı yoktur ya kendi bildigini okur yada zaman içinde şeytana dönüşürler. Melegin şeytana dönüşmesi gibi…

Siz farketmesenizde yanıbaşınızda illaki bir kötü ve size kötülük yapacak insanlar bulunur. Hayatınızda başkaları hakkında bilgi toplayıp insanları birbirine düşüren bir şeytan mutlaka vardır. Yolda yürürken ayagınıza taş değdiren, otobüse binerken kavga ettiren, kediye köpeğe tekme attıran, yolda yürüyene laf atıp taciz eden, sevgiden yoksun, samuray kılıcı ile insan doğrayan şeytani varliklara illaki şahit oluruz fakat bazen gözünüzün önündeki kotülügü görmek istemeyiz.

Şeytan; Kötülük yanıbaşımızda
Şeytan; Kötülük yanıbaşımızda

Korkarız ne kendimizi nede karşınızdakini savunamayız. Sanırız ki bize de kötülüğü dokunacak yada yardım edince Kadir Şeker gibi başımız derde girecek. O değil miydi kadına yapılan kötülüğe baş kaldıran. Korkmakta haklıyız aslında adaletsiz bir dünyada adaleti aramaya çalışanların içler acısı halini görüyoruz. Herkesi birbirine düşüren insanları kavgaya sürükleyen, birbirinden nefret etmesini sağlayan şeytandan başka kim olabilirdi ki.

Ama biliyoruz ki göz göre göre şeytanlık yapan birinin arkasında duran onu koruyan onu savunan kisilerde melekler olamaz. İçimizde şeytan varsa meleğe dönüşmez. İnsanlık bu kadar kötü işte. Fakat hayatta iyliğin yanında duran o kadar az insan var ki! Şahsen ben iyi ki iyi bir insansın kimseye diyemiyorum. Çünkü önce iyi sonra mutlaka kötüsünüz. İyiler sadece filimlerde kazanan varlıklardır. Ve sadece filmlerde olur. Şimdilerde çizgi filmlerde bile yok.

İylik bulaşıcı derler ama iylik ne kadar bulaşıcı olsa da kötülükte sonsuzdur. Ve her iyliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün içinde bir iylik yoktur..

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler