TRY - Türk Lirası
EUR
20,504
USD
18,819
GBP
22,987
CNY
2,795
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerYaşamSeyhan Baraj Gölü'nün su seviyesi arttı

Seyhan Baraj Gölü’nün su seviyesi arttı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Adana’da son 3 aylık yağışlar ile eriyen kar, barajlardaki su seviyesini artırdı. Seyhan Baraj Gölü’nde doluluk oranı yüzde 86’ya, Çatalan Barajı’nda ise yüzde 97’ye çıktı.

Geçen aralık ayında başlayan, ocak ve şubatta da süren yağışlar ve Toroslar’ın zirvesindeki karların erimesi ile birlikte barajlar doldu. Özellikle kuraklık nedeniyle kıyıdan 500 metre çekilen Seyhan Baraj Gölü’ndeki su seviyesi, yeniden yükseldi. Devlet Su İşleri (DSİ) 6’ncı Bölge Müdürlüğü’nün verilere göre, Seyhan Baraj Gölü’nün doluluk oranı şubatta yüzde 36, mart ayında ise yüzde 86 olarak ölçüldü.

DSİ verilerine göre, şubatta yüzde 68 olan Çatalan Barajı doluluk oranı yüzde 97 oldu. Nergizlik Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 13’ten yüzde 66’ya çıktı. Doluluk oranı Kozan Barajı’nda yüzde 17’den yüzde 48’e, Yedigöze Barajı’nda ise yüzde 70’ten yüzde 99’a yükseldi. Barajların dolması ile kurak alanlar, tamamen su ile kaplandı. Seyhan Nehri de baraj kapaklarının açılması ile aylar sonra suyla doldu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler