TRY - Türk Lirası
EUR
18,1895
USD
18,1049
GBP
21,3741
CNY
2,6557
29.6 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.9 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerŞentop'tan Zaho saldırısına açıklama

  Şentop’tan Zaho saldırısına açıklama

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Zaho saldırısı ile ilgili, “Türkiye’nin bölgede teröristlere karşı gerçekleştirmiş olduğu, uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlere gölge düşürmek için terör örgütünün, teröristlerin yapma ihtimali yüksek bir eylem olarak gözüküyor bu” dedi.

  Irak’ın kuzeyinde bulunan Türkiye sınırındaki Zaho’da bulunan bir turistik tesise ağır havan topu saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda 8 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop olaya ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  “SİVİLLERE YÖNELİK SALDIRININ EN BAŞTA TÜRKİYE’Yİ RAHATSIZ ETTİĞİNİ İFADE ETMEK İSTERİM”

  Şentop,” Öncelikle oradaki saldırıda vefat eden kardeşlerimize rahmet diliyorum. Yaralananlara da  acil şifalar diliyorum. Türkiye terörle mücadelesini uzun zamandır, on yıllardır insan hakları ve uluslararası hukuk temelinde sürdürüyor. Bunu azami dikkat gösteriyor. Bu hem siyasi hem hukuki anlamdaki hassasiyet Türkiye’nin elinde bulunmuş bulunan askeri imkanlar, teknolojik imkanlarla da yürütülebilir, sürdürülebilir bir hassasiyet.

  Uzun zamandır takip ediyoruz. Türkiye aranan ve Türkiye’de çok büyük  katliamlar işlemiş, cinayetler işlemiş  teröristleri münferiden tek tek olarak etkisiz hale getiriyor veya yargılanmak üzere Türkiye’ye getiriyor. Dolayısıyla teröristlere karşı yürütülen insani ve hukuki hassasiyetler içerisinde bir  mücadele var. Ve bu mücadeleyi yürütebilecek teknolojik kabiliyete de sahip Türkiye.

  Sentoptan zaho saldirisina aciklama 1 - yerel haberler - haberton
  Şentop’tan zaho saldırısına açıklama

  Dolayısıyla sivillere yönelik böyle bir saldırının en başta Türkiye’yi rahatsız ettiğini ifade etmek isterim. Bu konuda zaten Dışişleri Bakanlığımızın da açıklaması oldu.  Bu saldırının mahiyetinin ortaya çıkartılması ve faillerinin tespiti yönünde Türkiye’nin her türlü çabaya ve iş birliğine hazır olduğuna Dışişleri Bakanlığımız da ifade etti. Ben tekrar başsağlığı ve taziyelerimi iletmek istiyorum.” dedi.

  “TERÖRİSTLERİN YAPMASI İHTİMALİ YÜKSEK BİR EYLEM OLARAK GÖZÜKÜYOR”

  Saldırının yüksek ihtimalle teröristlerin yaptığı bir eylem olabileceğini belirten Şentop,” Böyle bir ihtimal  çok yüksek bir ihtimal.  Zaten Türkiye’nin bölgede teröristlere karşı gerçekleştirmiş olduğu, uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlere gölge düşürmek için terör örgütünün, teröristlerin yapması ihtimali yüksek bir eylem olarak gözüküyor bu.” ifadelerini kullandı.

  HDP’nin meclisi acil toplantıya çağırmasıyla ilgili yöneltilen soruya ise Şentop,” Ben bugüne kadar teröristlerin PKK, YPG terör örgütünün sivillere karşı gerçekleştirmiş olduğu birçok eylem meydana geldi. Bunlarla ilgili meclisi toplantıya çağırmak bir yana bir herhangi olağan bir toplantıda görüş beyan etmedikleri gibi bunu kınayan açıklamaları bile olmayan arkadaşların bu konuda bu şekilde bir siyasi açıklama yapmalarında çok yanlış ve samimiyetsiz buluyorum” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler