TRY - Türk Lirası
EUR
18,3236
USD
18,0926
GBP
21,7143
CNY
2,6651
31.6 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
36 C
İzmir
18 Ağustos 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaŞentop, Libya Meclis Başkanı ile görüştü

  Şentop, Libya Meclis Başkanı ile görüştü

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Libya Meclis Başkanı Agila Salih İsa Guveyder’i TBMM’de ağırladı. Şentop, konuk Meclis Başkanı’na 15 Temmuz darbe girişiminde TBMM’nin hasar gören yerlerini gezdirdi.

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Agila Salih İsa Guveyder ile bir araya geldi. Şentop, konuk Meclis Başkanı ile önce baş başa görüştü, ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Şentop, Libya’nın Bint Bayeh bölgesinde petrol taşıyan araçtaki patlama nedeniyle meydana gelen kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi. Türkiye ile Libya arasındaki ilişkilerin tarihi geçmişine atıfta bulunan Şentop, “Türkiye için Libya, batısı, doğusu ve güneyiyle bir bütündür ve ayrılamaz. Biz tüm bölgelere ve kesimlere eşit mesafede duruyoruz” ifadesini kullandı.

  ‘ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ’

  Sentop libya meclis baskani ile gorustu 1 - politika - haberton
  Şentop, libya meclis başkanı ile görüştü

  Parlamentolar arası ilişkilerin gelişmesinin, iki ülkenin iş birliğini her alanda ilerletmesine katkı sağlayacağını belirten Şentop, bu anlayışla geçen yıl nisan ayında tüm siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla TBMM’de oluşturulan Libya Dostluk Grubu’nun Libya’ya ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını kaydetti. Şentop, “Libya’nın içinden geçmekte olduğu kritik dönemde istikrarı tehlikeye atacak adımlardan kaçınılması, bir güç boşluğu oluşmaması önemlidir. Bu süreçte tarafları itidale davet eden ortak mesajlar verilmesine ihtiyaç vardır. Biz, üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Libya’nın istikrarı, refahı ve huzuru için çaba göstermeye devam edeceğini vurgulamak istiyorum” dedi.

  Sentop libya meclis baskani ile gorustu 2 - politika - haberton
  Tbmm başkanı mustafa şentop, türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren libya meclis başkanı agila salih i̇sa guveyder’i tbmm’de ağırladı. Şentop, konuk meclis başkanı’na 15 temmuz darbe girişiminde tbmm’nin hasar gören yerlerini gezdirdi.

   LİBYA’YA DAVET ETTİ

  Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Agila Salih İsa Guveyder de Türk ve Libya halkları arasında tarihi bağlar bulunduğunu ifade etti. Libya’da barış ve istikrarın sağlanması için bütün diyalog kanallarının açık kalmasına dikkat ettiklerini kaydeden Agila Salih İsa Guveyder, Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu alan yeni hükümetin önceliğinin, ülkede parlamento ve başkanlık seçimlerinin yapılmasını sağlama olduğunu söyledi, Türkiye’nin de barış ve istikrarın sağlanmasında Libya’ya desteğinin önemine işaret etti. Guveyder, TBMM Başkanı Şentop’u Libya’ya davet etti. Şentop, daha sonra konuk Meclis Başkanı ile 15 Temmuz darbe girişiminde TBMM’nin hasar gören yerlerini, Genel Kurul salonunu ve Meclis’in diğer alanlarını gezdi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler