TRY - Türk Lirası
EUR
16,8004
USD
15,9058
GBP
19,8724
CNY
2,3765
9.5 C
Ankara
13.9 C
İstanbul
16.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerŞentop, Bosna Hersek’te Dzaferovic ile görüştü

  Şentop, Bosna Hersek’te Dzaferovic ile görüştü

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’u, ülkenin başkenti Saraybosna’da kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin güçlendirilmesi üzerine konuşuldu.

  Dzaferovic, Türkiye’nin, Bosna Hersek başta olmak üzere tüm bölgede istikrar sağlayıcı bir etkiye sahip olduğunu belirtti. Sefik Dzaferovic, NATO üyesi Türkiye’nin, Bosna Hersek’e Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda verdiği desteğin ülkesi için önemli olduğunu vurguladı.

  Sentop bosna hersekte dzaferovic ile gorustu 1 - dış haberler - haberton
  Şentop, Bosna Hersek’te Dzaferovic ile görüştü

  Mustafa Şentop, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, kendileri için Balkanlar’daki istikrar ve barışın çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Ama Balkanlar’daki barış ve istikrarda da Bosna Hersek’in yeri, konumu kilit bir konum. Dolayısıyla Bosna Hersek’te siyasi istikrar ve barışın devamlılığı Türkiye açısından çok önemli. Türkiye bunu çok yakından takip ediyor, bunun gerçekleşmesi ve devamı noktasında elinden gelen her türlü gayreti ortaya koyuyor” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda hassasiyeti ve çalışmalarıyla çok önemli bir rol üstlendiğini dile getiren Şentop, şunları kaydetti:

  “Bosna Hersek’teki barış ve istikrarın sadece Balkanlar için değil Avrupa için de önemli olduğunu ifade etmek lazım. Burada yaşanan o büyük acıların, büyük ıstırapların sorumluluğunu, bütün Avrupa ülkeleri vicdanlarında hissetmeli. Onların gözü önünde burada bir soykırım yaşandı. Bir daha benzer bir ihtimale müsaade etmeyecek her türlü tedbirin alınması lazım. Burada barış ve istikrar kalıcı olmalı. Biz ümitliyiz, geleceğe olumlu olarak bakıyoruz. Birtakım sorunlar olabilir ama bunların aşılacağına ve aşılması gerektiğine inanıyoruz”

  Bosna Hersek’teki seçimlerin öngörülen vakitte yapılması gerektiğini belirten Şentop, “Demokrasilerde seçim nihai bir çözümdür ve seçimlerin vaktinde, usulüne uygun yapılmasının doğru olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler