TRY - Türk Lirası
EUR
20,728
USD
18,819
GBP
23,304
CNY
2,792
2 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaÖne ÇıkanŞehitlikte hüzünlü ziyaret

Şehitlikte hüzünlü ziyaret

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Eskişehir’de, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan tam kapanmadan muaf şehit yakınlarının şehitlikte hüzünlü ziyaret.

Ramazan Bayramı arifesinde Kanlıpınar ve Hava Şehitliği’nde şehitlerin mezarlarını ziyaret ederek dua okudu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2018 yılında Suriye’nin Afrin kentine yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda PKK/YPG’li teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Serdar Ege’nin annesi Gülten Ege de şehitlik ziyaretine geldi. Oğlunun mezarı başında dualar okuyan Gülten Ege, Ramazan Bayramı’nı buruk yaşadıklarını söyledi.

Şehitlikte hüzünlü ziyaret
Şehitlikte hüzünlü ziyaret

Oğlunun o dönem şehit olan 11 asker arasında yer aldığını ifade eden Gülten Ege, “2018 yılında Afrin’de 11 şehit vardı. Onların içindeydi benim yavrum. 20 gün sonra da hemen yandaki Recep Çetin şehit oldu, o da buraya geldi. Daha önce tanımıyorduk ama şimdi kardeş gibi oldular. Ne yapayım, ne söyleyeyim yavrum? Bu soğuk taşlara sarılmak, Allah askerimizi, polisimizi, milletimizi korusun. Tırnaklarına taş değdirmesin rabbim. Öbür kafirleri de Allah bildiği gibi yapsın. Yavrularımızın başını yiyorlar. Cenabı Allah da onların başını yesin” dedi.

‘BURAYA GELİNCE MUTLU OLUYORUZ’

Zeytindalı Harekatı’nda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Recep Çetin’in babası Eyüp Çetin, neredeyse her gün oğlunun mezarına ziyarete geldiğini söyledi. Mezarlığa geldiğinde kendisini mutlu hissettiğini anlatan Eyüp Çetin, “Oğlum 2018’de Zeytindalı Harekatı’nda, Afrin’de şehit düştü. Evliydi, bir kızı var şimdi üç yaşında. Şehit düştüğünde 40 günlüktü çocuğu. Vatan sağ olsun diyelim. Bu bayram yine buruk geçecek. Arife günü geldik yine, oğlumuz yok. Vatan sağ olsun, Allah şehitliğini kabul etsin.

Her bayram değil her gün, her sabah geliyoruz. Buraya gelince mutlu oluyoruz ama hüzünlü mutlu oluyoruz. Buraya gelemeyince yapamıyoruz. Her bayram olduğu gibi bu bayram da hüzünlü geçecek. Allah tüm şehit analarına, babalarına sabır versin” şeklinde konuştu.

Eskişehir'de, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan tam kapanmadan muaf şehit yakınlarının şehitlikte hüzünlü ziyaret.
Eskişehir’de, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan tam kapanmadan muaf şehit yakınlarının şehitlikte hüzünlü ziyaret.

Odunpazarı ilçesine bağlı Vişnelik Mahallesi’nde yer alan Hava Şehitliği’ne ziyarete gelen şehit yakınları da mezarları temizleyip, dua okudu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan 17 günlük tam kapanmada geçirilecek olan Ramazan Bayramı’nın arifesinde, şehit yakınları, Edirnekapı Şehitliği’ne akın etti. Hüznün hakim olduğu şehitlikte, Kuran-ı Kerim okunup, dualar edildi.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle arife günü ve bayramın birinci günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan şehit aileleri, sabah erken saatlerden itibaren Edirnekapı Şehitliği’ni doldurdu. Acılı aileler, şehit mezarlarının başlarında Kur’an-ı Kerim okuyup, dua etti. Kimi şehit yakını mezar taşlarını yıkadı, kimi ise çiçek dikti. Şehit yakınları, bir bayramı daha buruk geçirmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Belediye ekipleri ise, Edirnekapı Şehitliği’nin girişinde şehitliğe gelenlere karanfil dağıttı. 

“ACIMIZ DAHA DÜN GİBİ” 

1986 yılında Şemdinli’de şehit olan kardeşini ziyarete gelen Ali Rıza Aksoy, “Bizim için sözün bittiği an. Kardeşim bizim canımız ciğerimizdir. Her ay buraya ziyarete geliyoruz. Annem rahmetli olmadan önce her cuma günü geliyordu. Bayramda mezara gelen giden çok olur diye önceden gelip temizlik yapmak istedim” dedi. 1993 yılında Şırnak’ta kardeşi şehit olan Emel Güngör de “Kardeşim şehit olalı 28 yıl oldu ama bizim için fark etmiyor. Acımız daha dün gibi, bu acımızın tarifi yok. Annemi bugün getiremedim. Çok üzüldü” diye konuştu. Şehit yakını Hanife Gedik ise “Acımız çok büyük. Devletimiz sağolsun bugün için bize fırsat verdi. Ziyaretimizi gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı. 

Ramazan bayramı arifesinde kanlıpınar ve hava şehitliği'nde şehitlerin mezarlarını ziyaret ederek dua okudu.
Ramazan Bayramı arifesinde Kanlıpınar ve Hava Şehitliği’nde şehitlerin mezarlarını ziyaret ederek dua okudu.

“YİNE BURUK BİR BAYRAM AREFESİ” 

1999 yılında Elâzığ’da şehit olan kardeşini ziyarete gelen Makbule Sarı, “Beş kızdan sonra olan tek erkek kardeşimizdi. Annemiz babamız yok çok üzgünüm” dedi. 1993 Van’da şehit olan abisini kızı ile ziyarete gelen Orhan Akbaba ise “Öncelikle tüm şehit annelerinin ellerinden öpüyorum.

Babaların hepsini selamlıyorum. Yine buruk bir bayram arefesi. İnsan duygularına hâkim olamıyor maalesef. Ama burada birçok Mehmetçiğimiz koyun koyuna yatıyor. Kardeşimi ziyarete kızım ile geldim. Kızım ‘amcamın cennet bahçesine gidelim’ diyor. Tekrar bu acıların yaşanmamasını temenni ediyorum. Bugün arefe günü bayramların gerçekten bayram tadında geçmesini temenni ediyorum” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler