TRY - Türk Lirası
EUR
16,8004
USD
15,9058
GBP
19,8724
CNY
2,3765
25.7 C
Ankara
23 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaSeçim barajı yüzde 1 olmalı, oylar boşa gidecek

  Seçim barajı yüzde 1 olmalı, oylar boşa gidecek

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Bizim önerimiz, seçim barajı yüzde 1 olmalıdır. Her bir oyun bile değeri vardır. Bu sistemde aşağı yukarı 7 milyon oy boşa gidecektir” dedi.

  TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partililerle buluşmak ve esnaf ziyareti yapmak için Edirne’ye geldi. Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Sarıgül, partisinin çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Seçim mevzuat değişikliği ile ilgili değerlendirmeler yapan Sarıgül, barajın yüzde 7 olarak belirlenmesini eleştirdi.

  ‘SEÇİM BARAJI YÜZDE 1 OLMALI’

  Demokratik ülkelerde seçim barajının yüzde 1 olduğunu söyleyen Sarıgül, “Türkiye’de barajı yüzde 1 olması gerekiyor. TDP, günlük bir siyasi parti değildir. Biz isterdik ki genel seçim bittikten hemen sonra bütün siyasi partiler bir araya gelsin, Türkiye’de bir seçim sistemi yapsınlar ve o seçim sistemi yıllarca devam etsin. Almanya’da, İngiltere’de, Fransa’da, İsviçre’de seçim sistemi yıllar önce yapılmış ve o sistem devam ediyor.

  Secim baraji yuzde 1 olmali oylar bosa gidecek 1 - politika - haberton
  Seçim barajı yüzde 1 olmalı, oylar boşa gidecek

  Seçime 1 ay kala yapılan seçim sistemindeki değişiklikler demokratik olmamıştır. Biz, demokratik dünyadan bahsediyorsak; demokratik dünyadaki barajlar yüzde 1’dir ve orada dar bölge tercihli oy vardır. Bizim önerimiz, barajların sıfıra inmesi, yüzde 1 olmasıdır. Her 1 oyun bile değeri vardır. Bu sistemde aşağı yukarı 7 milyon oy boşa gidecektir. Bu doğru bir şey değildir” diye konuştu.

  TDP’nin Türkiye milletvekilliği sistemini önerdiğini söyleyen Sarıgül, “TDP olarak Türkiye milletvekilliği öneriyoruz. 600 milletvekilinin 100’ü Türkiye milletvekili olmalı, oraya bakan yapacağınız milletvekilleri konulmalı. 500 milletvekili de partiye kayıtlı üyeler ve teşkilatlar tarafından seçilmeli. Edirne milletvekilim, Edirne’de oturacak, Edirne’den ayrılmayacak. Edirne’nin oylarıyla Ankara’da oturup hava atmak yok” ifadelerini kullandı.

  Sarıgül, konuşmasının ardından Edirne’nin Saraçlar Caddesi’nde esnafı ziyaret edip, sohbet etti. Caddede yatan bir sokak köpeğini seven Sarıgül, vatandaşlarla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler