TRY - Türk Lirası
EUR
18,3368
USD
17,9634
GBP
21,6983
CNY
2,6541
27.8 C
Ankara
17.9 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
15 Ağustos 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberler'Savunma projelerinin değeri 70 milyar dolar'

  ‘Savunma projelerinin değeri 70 milyar dolar’

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayisinde 20 yıllık süreçte önemli mesafeler alındığını belirterek, “5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, bugün savunma projelerinin değeri 70 milyar dolara yaklaşmakta” dedi.

  Savunma Sanayii Başkanı Demir, Ankara Ticaret Odası Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘SEDEC 2022 Anayurt Güvenliği, Sınır Güvenliği ve İç Güvenlik Sistemleri Fuarı’nın açılışına katıldı. Açılış konuşmasını yapan Demir, Silahlı Kuvvetler ve diğer tüm güvenlik birimlerinin ihtiyaçlarını etkin biçimde karşılamak için çalışmalarını sürdürdüklerini aktararak, “Bu çabalar neticesinde son yıllarda göstermiş olduğumuz gelişmeler birçok alanda firmalarımızın platform, sistem ve yeteneklerinin yurt dışı pazarlarda talep edilir hale gelmesini sağlamıştır” diye konuştu. 

  ‘BAĞIMLILIK, SONU GELMEYEN KÖLELİK GETİRİYOR’

  Yerli ve milli üretimin önemine dikkat çeken İsmail Demir, “Tarihsel gelişim olarak savunma sanayii konusunda dışarı bağımlı bir kültürden kendine yetebilen, teknolojisini geliştiren ve bunu ihraç eden bir seviyeye gelmiş olduğumuz bu yolculuğumuz devam etmektedir. Bağımlılık hiçbir zaman sonu gelmeyen bir kölelik getiriyor.

  Savunma projelerinin degeri 70 milyar dolar 1 - yerel haberler - haberton
  ‘savunma projelerinin değeri 70 milyar dolar’

  Yani kendi milli çıkarlarınızı savunma konusunda, ülke yönetimlerinizin bağımsız kararlar alması konusunda kendi güvenlik sistemlerinizin, savunma sistemlerinizin, teknolojilerinizin dışarı bağlı olması durumunda bu bağımlılık eğer kararlı bir duruşla bunu değiştirecek bir irade ortada yoksa sürekli hale geliyor ve kendi çıkarlarınızı savunamaz duruma gelebiliyorsunuz. Bu açıdan gelin yerli ve milli sanayii geliştirme sürecinde el ele verelim.

  Bu alanda dominant olan ülkeler, yıllardır bağımlılık oluşturma yönünde irade koyan ülkeler ve bizi buna mecburmuş gibi hissettiren ülkelere karşı artık biz kendimize yetelim. Oluşturduğumuz insan ve finansman kaynaklarımızla kendi kendimize yeten ve ileri vadede kendi çıkarlarımızla ilgili kararları başkasının iradesine bırakmayan bir yapıya kavuşacağız” dedi. 

  Bir ülkenin iç yapısının güvenli olması için sınırlarının korunması ve bu konudaki teknolojilere sahip olması gerektiğini vurgulayan İsmail Demir, “Biz bu yolculukta çok hızlı bir şekilde ilerlemeyi planlıyoruz. 20 yıl gibi bir tarihçemizde önemli mesafeler aldığımızı düşünüyoruz. 60 civarında olan savunma proje sayımız bugün 750’yi geçti. Bu projelerin yaklaşık yarısı son 6 yılda başlatıldı.

  5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, bugün savunma projelerinin değeri 70 milyar dolara yaklaşmakta. Bu süreçte sürdürebilirlik önemli. Teknoloji çalışmaları, araştırma ve geliştirme çalışmaları, teknolojide önde olabilmek aslında kolay bir iş değil. Amacımız, ülke kaynaklarını ve çalışmalarını çok iyi yönlendirmek ve özellikle de buna gönüllü dost ülkeler ile çalışmak” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler