TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerSarıyer'de Urumçi katliamı protestosu

  Sarıyer’de Urumçi katliamı protestosu

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, “5 Temmuzda Urumçi Katliamı yaşandı. Çin’in soykırımı durdurması için harekete geçmesi için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

  Sarıyer’de, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan politikası, Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyelerince gerçekleştirilen eylemde protesto edildi.

  Urumçi katliamı protestosu
  Urumçi katliamı protestosu

  Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’da uyguladığı  politikayı protesto etmek isteyen Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyesi bir grup, saat 11.00’de Tarabya Haydar Aliyev Caddesi’nde bir araya geldi. Grup üyeleri, çevrede güvenlik önlemi alan polisin Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu’na çıkan sokağı kapatması üzerine, protesto gösterisini kaldırımda gerçekleştirdi. Bazı grup üyeleri, esir alınan Doğu Türkistanlıları temsilen, eyleme yüzlerinde mavi maske, ellerinden zincirlenmiş ve ağızları kapatılmış olarak katıldı.

  Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, grup adına yaptığı açıklamada Urumçi katliamının, Doğu Türkistan’daki işgalin, asimilasyon ve soykırım politikası uygulamalarının en açık örneklerinden biri olduğunu ileri sürdü. 

  Uluslararası doğu türkistan sivil toplum kuruluşları birliği başkanı hidayet oğuzhan,
  Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, “5 Temmuzda Urumçi Katliamı yaşandı. Çin’in soykırımı durdurması için harekete geçmesi için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

  Oğuzhan konuşmasında şunları söyledi: “Binlerce Doğu Türkistanlının şehit edilmesiyle sonuçlanan, 5 Temmuz ‘Urumçi Katliamı’ yaşandı. Çin’in Doğu Türkistan’da işlemekte olduğu tüm suçları araştırmak, kabul etmek ve devam eden soykırımın durdurulması için acilen harekete geçmek için çağrıda bulunuyoruz. Doğu Türkistanlıların asimile edilmesi, kimliğinin yok edilmesi ve nüfusunun azaltılmasını amaçlayan, doğum, dil, din, seyahat, oturum, ticaret ve uygulanan diğer tüm yasakların etkisiyle, 73 yılda milyonlarca Doğu Türkistanlı hayatını kaybetmiş, tarihi eserler ve medeniyet sembolleri tahrip edilmiştir” dedi.

  Eylem, basın açıklamasının birkaç dilde okunmasının ardından sona erdi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler