TRY - Türk Lirası
EUR
18,2211
USD
18,5466
GBP
20,6888
CNY
2,6139
22.9 C
Ankara
26 C
İstanbul
28.6 C
İzmir
30 Eylül 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerSaray kazısında patlamamış top mermisi bulundu

Saray kazısında patlamamış top mermisi bulundu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Edirne’de Sarayiçi bölgesinde devam eden ‘Yeni Saray Kazısı’ çalışmalarında, patlamamış top mermisi bulundu.

Sarayiçi bölgesinde Trakya Üniversitesi tarafından sürdürülen Edirne Sarayı kazı çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların ağırlık verildiği Cihannüma Kasrı çevresinde açılan alanda bu sabah saatlerinde, ekipler patlamamış top mermisine rastladı. Kazıyı durduran ekipler, durumu polise haber verdi. Bomba imha ekiplerinin geldiği bölge, güvenlik şeridine alındı. Ekipler, incelemelerin ardından top mermisini imha etmek üzere bölgeden götürdü.

Edirne Sarayı Kazı Başkanı, Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, top mermisinin Balkan Savaşı döneminden kalmış olabileceğini tahmin ettiklerini belirterek, “Kazı çalışmalarımız sırasında Balkan harbinden kaldığını düşündüğümüz henüz patlamamış bir top mermisi ile karşılaştık. Güvenlik açısından emniyet birimlerimize haber verdik ve bomba uzmanları gelerek alandan alıp uzaklaştırdılar. Biz de çalışmalarımıza devam ettik” dedi.

Saray kazisinda patlamamis top mermisi bulundu 1 - yerel haberler - haberton
Saray kazısında patlamamış top mermisi bulundu

’20-30 SANTİMLİK BÖLGEDEN ÇIKTI’

Balkan harbi döneminde Cihannüma Kasrı bölgesinin cephanelik olarak kullanıldığını hatırlatan Kurtişoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Balkan harbi döneminde, Rus harbinden sonra Edirne’de Cihannüma Kasrı cephanelik olarak kullanılmıştı. Cephanelik bir dönem patlatıldığı için belki o sırada binadan uzaklaşıp toprağa saplanmış olabilir veya yine cephanelik olarak kullanıldığı dönemde alana düşüp toprak altında da kalmış olabilir, net bir bilgiye sahip değiliz. Yaklaşık 20-30 santimetrelik kazının olduğu yerde hemen çıktı, yüzeye yakın bir yerdeydi. Hava şartları müsait olursa kasım ayının sonuna kadar kazı çalışmalarını sürdürmeyi düşünüyoruz.”

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler