TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaŞapkamızı önümüze koyup düşünme vakti geldi

  Şapkamızı önümüze koyup düşünme vakti geldi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, “Ülkenin bir tarafından insanlar sıcaktan kavrulurken, diğer tarafında sel götürüyor. Şapkamızı önümüze koyup düşünme vakti geldi ve düşünüyoruz” dedi. 

  Bolu’da, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Küresel Çevre Fonu iş birliği ile otelde, ‘Bolu’da Agro-Ekolojik Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında çalıştay düzenlendi. Burada konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, “Deniz tükendi, hepimiz bütün dünya, 8 milyarlık insanlık alemi her yönüyle düşünmeye başladı. Özellikle pandemiden sonra iklim değişikliği ile birlikte gelen afetler kuraklık, seller, baskınlar. Ülkenin bir tarafından insanlar sıcaktan kavrulurken, diğer tarafında sel götürüyor. Şapkamızı önümüze koyup düşünme vakti geldi ve düşünüyoruz.

  Sapkamizi onumuze koyup dusunme vakti geldi 1 - politika - haberton
  Şapkamızı önümüze koyup düşünme vakti geldi 1

  Aslında fıtrata uygun yaşasa insanoğlu ve yaratıcının yarattığı kodlamaya uygun olarak erdemle kullanırsa bu tür problemlerin hiçbir tanesi olmaz. Dünyadaki insanların çok önemli bir kısmı gıda sıkıntısı çekiyor, açlık çekiyor. Bir kısım insanların da yemekleri masalarından artıyor. İşte bu hep fıtrata aykırı bir yaşam tarzının ortaya çıkardığı sorunlardır” diye konuştu. 

  ‘ARTIK GELENEKSEL TARIMI YAPACAK DURUMDA DEĞİLİZ’

  Tiryaki, nüfusun hızla artığını ve geleneksel tarımın artık yetersiz kalacağını belirterek, “Artık geleneksel tarımı yapacak durumda değiliz. Nüfus hızla artıyor. Önümüzdeki 15-20 yıl olmadan ülkemizin nüfusu 100 milyon olacak. Dünya nüfusu hızla artıyor. Birtakım nedenlerle sınırlar aşılıyor, göçler başlıyor. Ülkelerin nüfusu beklenmedik şekilde artıyor.

  Tarım alanları endüstrileşme adına yok ediliyor. Nüfus artışı, şehirleşme, yanlış kentleşme, onlarca yıldır devam eden tarım arazilerinin yok edilmesi. Pandemi nedeniyle tedarik zincirinin kopuşu. Geldiğimiz noktada Tarım Bakanlığı önümüzdeki 100 yıl için yeni tarım vizyonu adı altında ihtiyaç olduğu için başka çaremiz olmadığı için artık tarımın bütün dünyada stratejik bir sektör olarak kabul edildiği için bu uygulamaya geçilmesi gerekiyordu” dedi. 

  Sapkamizi onumuze koyup dusunme vakti geldi 2 - politika - haberton
  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, “Ülkenin bir tarafından insanlar sıcaktan kavrulurken, diğer tarafında sel götürüyor. Şapkamızı önümüze koyup düşünme vakti geldi ve düşünüyoruz” dedi. 

  ‘TARIM MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ’

  Tiryaki, bütün dünya ülkelerinin artık tarımı milli güvenlik meselesi olarak gördüğünü söyleyerek, “Bütün dünya tarımın, üretimin önemli stratejik ve hatta milli güvenlik meselesi olduğunu şimdi anladı. Üretmek durumundayız. Çok yanlışlarımız var. Yanlışlarımız olmasaydı ülke olarak daha farklı noktalarda olabilirdik. Uzunca bir süredir ülke olarak bir kalkınma mücadelesi veriyoruz. İnsanımızı eğitmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı, kendimizi, çiftçimizi eğitmek zorundayız.

  Herkes kendi hakkında razı olmalıdır. Ahlaki sorunlarımızı yok etmek durumundayız. 65 farklı hibe veriliyor. Dağıtılan hibelerin, kredilerin nerelerde kullanıldığını hepimiz biliyoruz, sonra devletten dert yanıyoruz. Önce kendimize soracağız insan olarak. Bundan sonra suçlanacak birileri varsa başkalarını suçlamalıyız” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler