TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
25 Mart 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerŞanlıurfa'da can kaybı 340

Şanlıurfa’da can kaybı 340

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Şanlıurfa’da can kaybını 340 olduğunu, hastanelerde tedavi gören 8 bin 919 kişinin ise taburcu edildiğini söyledi.

Şanlıurfa Valisi Ayhan, düzenlediği toplantıda, son depremde 20 binanın yıkıldığını, ilk günden itibaren 8 bin 681 kişinin sahada aktif görev yaptığını söyledi. Enkaz altında kalan kişilerin, ilk 72 saatte, 1318 arama ekibinin yoğun mücadelesiyle çıkarıldığını vurgulayan Ayhan, “Kentimizde ve diğer afet bölgesi illerinde toplam 340 Şanlıurfalı hayatını kaybetmiştir. Otopsi işlemleri ve defin işleri burada yapılıyor. Enkazda ilk 72 saatte yaralı çıkarılan vatandaşımızın sayısı ise 144’tür. Depremden etkilenerek hastaneye müracaat edip tedavi sonrası taburcu olanların sayısı ise 8 bin 919’dur. Şu an serviste yatan hasta sayımız ise 313’tür” diye konuştu.

Sanliurfada can kaybi 340a - yerel haberler - haberton
Şanlıurfa’da can kaybı 340

Kentte 91 yerde 3 bin 186 çadır kurulduğunu ve yaklaşık 25 bin kişinin barındığını dile getiren Ayhan, “Cami, okul, taziyeevleri, salon gibi 871 ayrı mekanda da 145 bin 930 kişi konaklıyor. Psikolojik- sosyal destek verilen kişi sayısı da 58 bin kişidir. Yine kentimizde hasar tespit çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.

Vali Ayhan, Şanlıurfa’da 82 bin konutta hasar tespitinin yapıldığını da vurgulayarak, “Deprem riskinin ve mukavemetlerinin ölçülerek vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde evlere dönmesi için yoğun çalışma yapıyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 82 bin konutun hasar tespiti yapıldı. Bu konutlar, vatandaşımıza e-Devlet üzerinden ‘hasar.gov.tr’ adresi aracılığıyla bildiriliyor. Hasar tespiti sonrası evi hasarsız veya az hasarlıysa vatandaşımızın evine dönmesinde bir sakınca yoktur. 137 ekibimiz gece gündüz çalışmaktadır. Vatandaşımızın başında olmadığından dolayı tespit edilemeyen evlerimiz var. Evlere girilemediği için bazı tespitler yapılamıyor. Vatandaşımız binasının yakınında beklerse hasar tespitinde ikinci bir iş yoğunluğu da oluşmaz” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler