14.8 C
Ankara
16.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Cuma, Mayıs 14, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatSanal müzeler ziyaretçi akınına uğradı

  Sanal müzeler ziyaretçi akınına uğradı

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Kovid-19 salgını ile müze ve ören yerleri ziyaretleri askıya alınırken, sanal müzeler vatandaşların uğrak noktası oldu.

  Pandemi döneminde sanal müzeler 11 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladı. Göbeklitepe, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Efes Ören Yeri, Troya Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi en fazla ziyaretçi ağırlayan yerler oldu.

  ÇIKAN HABER SAYISI ARTTI

  Medya takip kurumu Ajans Press,müzeler ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Dijital basın arşivinden derlenen bilgilere göre bu yıl müzeler ile alakalı basına 33 bin 266 haber yansıdı. Sanal müzeler ile çıkan haber adedi ise 824 olurken, Göbeklitepe ve Troya Müzesi, haberlerde ön planda oldu.

  ZİYARETÇİ SAYISI 35 BİNİ GEÇTİ

  Ajans Press’in, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere göre, müze ve ören yerleri ziyaretçi sayıları belli oldu.

  Pandemi nedeniyle evinden çıkamayan ziyaretçiler sanal turlara yoğun ilgi gösterdi
  Pandemi nedeniyle evinden çıkamayan ziyaretçiler sanal turlara yoğun ilgi gösterdi

  Böylelikle son açıklanan 2019 verilerine göre Türkiye’de müze ve ören yerlerinin toplam ziyaretçi sayısı 35 milyon 48 bin 417 olarak belirlendi.

  ZİYARETLER YÜZDE 24 ARTTI

  2019 yılındaki bu ziyaretlerinde bir önceki yıla oranla yüzde 24 arttığı kaydedildi. 2020 yılında başlayan pandemi dönemi ile fiziksel ziyaretlerin yerini sanal müze ziyaretleri alırken, sanal müze atağıyla birçok ziyaretçi evlerinden müzeleri gezme fırsatı elde etti.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler