TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
11.4 C
Ankara
16.5 C
İstanbul
14 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerSanal müze gezisi zihinsel sağlığı iyileştiriyor

Sanal müze gezisi zihinsel sağlığı iyileştiriyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kanadalı bilim insanları, yalnız yaşayan ve yalnızlık çeken 65 yaş üstü yetişkinlerde internet üzerinden yayınlanan sanal müze gezisi gibi faaliyetlerin sosyal izolasyon, mutluluk, yaşam kalitesi ve kırılganlık duygularında kayda değer olumlu gelişme gösterdiğini ortaya koydu.

Montreal Üniversitesi’nden bilim insanları, karantinayla başlayan fiziksel ve zihinsel problemlerin 65 yaş üstü kişilerde daha fazla risk yaratmasından yola çıkarak, internet üzerinden yayınlanan sanal aktivitelerin kişilerin mutluluk ve refahında nasıl bir rol oynadığını araştırdı. 106 kişiden iki grup oluşturuldu ve birinci gruba 3 ay boyunca haftada bir Montreal Güzel Sanatlar Müzesi web sitesinden sanal gezi yaptırıldı. İkinci grup ise 3 ay boyunca hiçbir etkinliğe katılmadı. 

Sanal muze gezisi zihinsel sagligi iyilestiriyor 1 - dış haberler - haberton
Sanal müze gezisi zihinsel sağlığı iyileştiriyor

Birinci grup, Ocak ile Nisan 2022 tarihleri arasında 6 ila 8 kişilik gruplar halinde 45 dakika boyunca cihazlar üzerinden müzenin sanal ve rehberli turuna katıldı. Deneklerin 3 ay sonunda sosyal izolasyon, mutluluk, yaşam kalitesi ve kırılganlık duygularında kayda değer artış olduğunu tespit eden bilim insanları, en yüksek olumlu gelişmeyi ‘kırılganlık’ duygusunda tespit ettiklerini ifade etti.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler