TRY - Türk Lirası
EUR
17,4600
USD
16,3806
GBP
20,5435
CNY
2,4475
21.5 C
Ankara
23.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaŞam hükumetiyle diplomatik temas başlatıyoruz

  Şam hükumetiyle diplomatik temas başlatıyoruz

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, “Sığınmacılar için Şam hükumetiyle diplomatik temas süreci başlatıyoruz” dedi.

  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, eski Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel’in CHP’den istifa ederek partisine katıldığını söyledi. Özdağ, Gürel başkanlığında parti bünyesinde kuracakları heyetin Suriyelilerin ülkelerine iadesi için Şam hükumetiyle diplomatik temas süreci başlatacağını belirtti. 

  Zafer Partisi Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Özdağ, partilerinin 7 ay önce kurulmuş olmasına karşın Türk siyaseti üzerinde çok derin izler oluşturduğunu belirterek, AK Parti ve CHP’nin Suriyeli mülteciler konusunda izlediği politikaları eleştirdi. Özdağ, CHP’nin, Zafer Partisi’nin ‘sığınmacı ve kaçakları ülkelerine yollayacağız’ yaklaşımından korktuğunu, Kılıçdaroğlu’nun, ‘2 yıl içinde yollayacağız’ açıklamasının da arkasında duramadığını söyledi.

  Özdağ, “Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum; sizin sığınmacıları, kaçakları yollamak gibi bir deriniz yok” diye konuştu. AK Parti’nin de Suriyelileri yollamak gibi bir politikası olamadığını söyleyen Özdağ, “Erdoğan Suriyelileri geri yollamayı ilk günden beri düşünmüyor” dedi.

  Şam hükumetiyle diplomatik temas başlatıyoruz
  Şam hükumetiyle diplomatik temas başlatıyoruz

  ‘ŞAM’DA DİPLOMATİK TEMAS SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ’

  Özdağ, Türkiye’deki sığınmacıları ve kaçakları 1 yıl içinde ülkelerine göndereceklerini belirterek, “Bu çerçevede Zafer Partisi olarak Şam hükumetiyle sığınmacı ve kaçakların geri dönüşü için görüşme sürecini başlatıyoruz. Adana Mutabakatını imzalayan hükumetin Devlet ve Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Zafer Partisi’ne katılmıştır. Yarın Dışişleri Bakanlığı Suriye İşleri Genel Müdürlüğü’yle partimizin yetkilileri ilk görüşmeyi yapacaklardır. Bunu takip eden süreçte sayın bakanımızın başkanlığında bir heyet Şam’da ilgililerle görüşmek üzere diplomatik temas sürecini başlatacaktır” ifadelerini kullandı.

  Eski bakan Gürel ise üyesi olduğu CHP’den dün itibarıyla istifa ettiğini belirterek, Zafer Partisi’ne katılmaktan büyük onur duyduğunu söyledi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler