TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarSalih Amel nedir?

Salih Amel nedir?

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Salih amel güzel ahlaklı olabilmektir. Gülümseme bile insan olmanın sadakasıdır. Fakiri gözetmek haklıyı haksızı ayırabilmek. Gösteriş ve şatavattan uzak durmak, mütevazi olabilmek salih amelin içini dolduran özelliklerdendir.

İnsanız beşer şaşarız. Genelde hep bu cümleye sığınırız. Yalan söyleriz, geç kalırız, kalp kırarız, birilerini üzeriz çok önemli bulmayız. Ne de olsa insanız değil mi? İman eden ey insan nefsin nerede iç sesin sana ne yaptırıyor ? Nefis dünya nimetlerini seviyor. Zengin olmayı lüksü seviyor. Rekabeti seviyor. Ünü şöhreti seviyor. Parlak ışıkları seviyor. Çünkü bunlar insana iyi geliyor zaman hızla geçiyor. Yaşlanmak nasip ise farkına varıyoruz. Ömrün senedi yok ecel ense kökümüzde bir sebep ile bize eşlik ediyor. Bizi hiç unutmuyor.

Dinimizin emrettikleri neler kaçımız duyduğumuz ezan sesine yöneliyoruz. Kaçımız oruç ile bedenimizi terbiye ediyoruz. Kazandığımızın zekatını verebiliyor muyuz ? Hac ibadeti de Salih ameller içerisindedir. Ancak durumu iyi olanlara farz kılınmıştır. İmanın ve İslam’ın şartlarını biliyoruz inanıyoruz uygulama ise bizlere kalıyor.

Salih amel güzel ahlaklı olabilmektir. Gülümseme bile insan olmanın sadakasıdır. Fakiri gözetmek haklıyı haksızı ayırabilmek. Gösteriş ve şatavattan uzak durmak, mütevazi olabilmek salih amelin içini dolduran özelliklerdendir.

Salih Amel nedir?
Salih Amel nedir?

HZ. MEVLANA ne güzel demiş, ”Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yoktu” Kimse mükemmel değil hayat şartlar insanları zorluyor. Kalplerimiz hepimizin içinde sadece kan dolaşımı yapmıyor ruhla bütün sevgi taşıyor. İnsan olmak böyle birşey sevgiden korkmayın. Bir hayvanı sevin, bir çiçeği büyütün komşunuzu ziyaret edin küçük bir hediye alın gününüzü değiştirecek bir hareket oluşturun.

Biz bir gün olmayacağız amellerimiz yanımızda olacak bize eşlik edecekler. Anne ve babalar mirasınız iyi ahlaklı yetiştirilmiş çocuklar olacaktır. İnsan olarak sevmekten korkmayın hayata geç kalmayın terbiye edeceğimiz öncelikle kendi nefsimiz olsun.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler