TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
17.6 C
Ankara
19 C
İstanbul
22 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerSaldırgan köpeklerden nasıl korunulur?

Saldırgan köpeklerden nasıl korunulur?

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Köpek eğitmeni Şeref Can Altuntaş, saldırgan köpeklerden nasıl korunulur? köpeklere yaklaşırken nelere dikkat etmeliyiz? bu konularda önemli bilgiler verdi.

İstanbul’da sıkça gündeme gelen pitbull cinsi köpek saldırıları akıllara neden saldırıyorlar sorusunu getirdi. Uzmanlar köpeklerin yetiştirilme ve hayvanlara yaklaşım tarzımızın önemli olduğuna dikkat çekerken, köpek eğitmeni Şeref Can Altuntaş, “Bir köpeği sevmek istiyorsak direkt biz onunla temasa geçmeyip, onun bizi tercih etmesini bekliyor olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Son zamanlarda, özellikle tehlikeli ırk olarak kabul edilen köpeklerin karıştığı saldırı olayları ülke gündemine gelmiş ve bu olaylara yönelik çeşitli tedbirler alınmıştı. Köpek eğitmeni Şeref Can Altuntaş, saldırgan köpeklerden nasıl korunacağı ile ilgili bilgi verdi.

Saldırgan köpeklerden nasıl korunulur?
Saldırgan köpeklerden nasıl korunulur?

Açtığı merkezde saldırgan köpekleri rehabilite eden ve eğitim veren Altuntaş, köpeklerin yetiştirilme tarzı nedeniyle saldırganlaştığını kaydetti. Hayvanlara yaklaşım tarzının, saldırıları ciddi anlamda önleyeceğini vurgulayan Altuntaş, şimdilerde sokaklara bırakılan pitbull cinsi köpeklerin, sokak köpekleriyle çiftleşmesinin riskli olduğunu, doğacak yavruların da saldırgan olacaklarına dikkat çekti.

“KÖPEKLERİ YETİŞTİRME TARZI ÇOK KRİTİK”

Köpeklerin kendi kişisel alanlarının olduğunu belirten Şeref Can Altuntaş, “Bizim de bu kişisel alana, onlardan izin almadan müdahale etmememiz gerekiyor. Neler vardır içerisinde. Birincisi bir köpeğin üzerine eğilmemek, çok kritiktir.

Burada kişisel alanına girer. Bir köpeği sevmek istiyorsak direkt biz onunla temasa geçmeyip, onun bizi tercih etmesini bekliyor olmamız gerekiyor. Çünkü malumunuz, izin almadan yapılan her temas tacize girer. Şimdi ben bir canlıyı taciz ettiğimde, onun da bana cevap vermesi doğal bir davranıştır. Burada hata biraz daha köpekte değil, ben de olmuş oluyor. Bununla birlikte köpekleri tabii ki yetiştirme tarzı çok kritik. 2-4 ay arası yavruluk sosyalizasyonları çok kritik. Ne yapıyoruz.

Bu köpekler evde izole ya da Pitbull, Amerikan Staff ve benzeri köpekleri besleyen insanların önemli bir kısmı, biraz da kendini yetiştirmekten uzak kalıyor. Ya da farklı amaçlarla, dövüştürmek için alıyor. Bu köpekler daha sonra şehre karıştığı zaman tehdit oluşturuyor. Asıl tehlike; pitbullar, sokak köpekleriyle çiftleşerek melez köpeklerin doğmasına sebep olacak olmaları. Asıl tehlike o zaman başlayacak” şeklinde konuştu.

Köpek eğitmeni şeref can altuntaş, saldırgan köpeklerden nasıl korunulur? Köpeklere yaklaşırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu konularda önemli bilgiler verdi.
Köpek eğitmeni Şeref Can Altuntaş, saldırgan köpeklerden nasıl korunulur? köpeklere yaklaşırken nelere dikkat etmeliyiz? bu konularda önemli bilgiler verdi.

Daha önce 11 kişiyi ısıran bir köpeği rehabilite ettiklerini hatırlatan Altuntaş, “Poo, amerikan akita cinsi bir köpek.  Haçiko filmi ile akitalar aslında biraz popülarite sağlamış oldu. Orada ırk farklı lanse edildi. Akitaların çoğu agresiftir ve ona göre bir sahibe ihtiyaç duyuyor. Fakat filmde duygusal bir bağ işlendiği için insanlar, çocuklarına akita cinsi köpekler almaya başladılar ve ağır sonuçlar yaşadılar.

Akitalar daha otoriter bir sahip isterler. Bizim Poo’yu terapi sürecimizde sert bir sürece hiç ihtiyacımız olmadı. İletişim ve ilişkilerle tedavi ettik. Biz burada otel hizmetimizle birlikte itaat eğitimleri, terapi çalışmaları, iş köpekleri, spor köpekleri eğitimleriyle müşterilerimize hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler