14.2 C
Ankara
15.5 C
İstanbul
19.3 C
İzmir
Çarşamba, Nisan 21, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatŞahmeranı cam üzerine işleyen Mardinli sanatkar

  Şahmeranı cam üzerine işleyen Mardinli sanatkar

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Efsaneye göre, Anadolu’da yaşadığı düşünülen şahmeranı cam üzerine işleyen Mardinli sanatkarın ünü Tacettin Toparlı’nın (47) Avrupa’ya yayıldı.

  Antik kent Mardin‘e gelen yerli ve yabancı turistlere sattığı tablolarla şanı Avrupa ülkelerine kadar yayılan Toparlı, mesleğinin en verimli çağını yaşadığını söyledi.

  Şahmeranı cam üzerine işleyen mardinli sanatkar
  Şahmeranı cam üzerine işleyen Mardinli sanatkar

  Merkez Artuklu ilçesindeki Revaklı Çarşısı’nda, camlara resim işleyen sanatkar Tacettin Toparlı’nın ünü, kente gelen turistler sayesinde Avrupa ülkelerine yayıldı. Dedesinden kalma dükkanda, 35 yıldan bu yana cam yüzey üzerinde, efsaneye göre, Anadolu’da yaşadığı düşünülen şahmeranı işleyen Toparlı’nın eserleri, büyük beğeni alıyor.

  Dedesinin çizdiği şahmeranı gördükten sonra bu mesleğe ilgisinin arttığını söyleyen Tacettin Toparlı, “Dedemin yanındaydım. Orada şahmeran ile karşılaştım. O gün bu gündür, şahmeranla ve camla yaşıyoruz. Önceleri camın üzerine, son zamanlarda da bakır tepsi üzerine şahmeran işlemeye başladık. Aynanın üzerine de işliyoruz. 35 yıldır bu sanatı yapıyorum. Camı insana benzetiyorum. Cam, insan gibi hem hassas hem saydam hem de kırılgan. Bir şahmeranı yapmak, uzun zamanımı alıyor.

  Efsaneye göre, anadolu'da yaşadığı düşünülen şahmeranı cam üzerine işleyen mardinli sanatkarın ünü tacettin toparlı'nın (47) avrupa'ya yayıldı.
  Efsaneye göre, Anadolu’da yaşadığı düşünülen şahmeranı cam üzerine işleyen Mardinli sanatkarın ünü Tacettin Toparlı’nın (47) Avrupa’ya yayıldı.

  Bakırcılık bizim işimizdi ama şahmeran yapmak bizim düşümüzdü. Gündüz bakır işliyoruz, gece düş boyuyoruz. Şu anda bir çırağım var. 4 yıldır yanımda. Bu dükkana gelip gidiyor. Benden sonra bu işi, o sürdürecek” diye konuştu. 

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler