TRY - Türk Lirası
EUR
20,209
USD
18,831
GBP
22,757
CNY
2,775
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaÖne ÇıkanSağlık Bakanı'ndan Taraftara ve Müzisyenlere Müjde

Sağlık Bakanı’ndan Taraftara ve Müzisyenlere Müjde

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Taraftara Tedbirlerle Seyircili Maç Müzisyenlere de Kısıtlamaların Zamanla Kaldırılacağı Müjdesi Verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Önümüzdeki süreçte bütün alanlarda kısıtlamaları kaldırmaktan yanayız. Spor müsabakaları için de benzer şekilde sayıları belirleyerek, tedbirlerle seyircili oynanabileceğini şimdiden söylemek istiyorum” dedi. Bakan Koca, delta varyantı ile ilgili de “Delta plus yok; ama delta varyantı artıyor. Geçen hafta 16 ilde 138 varyant vardı. Bu sayı, 26 ilde 224’e çıktı, bunun 134’ü İstanbul’da” diye konuştu. 

TBMM’de ‘nöbetçi bakan’ olan Sağlık Bakanı Koca, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Koca, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan gazete yasağının 1 Temmuz itibarıyla kalkacağını söyledi. Koca, “Bilim Kurulu bununla ilgili düzenlemeyi geçen cuma günü yaptı ama 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere yasak kalkacak” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, spor müsabakalarına seyirci alınmasıyla ilgili “Önümüzdeki süreçte biz bütün alanlarda kısıtlamaları kaldırmaktan yanayız. Spor müsabakaları için de benzer şekilde sayıları belirleyerek, tedbirlerle seyircili oynanabileceğini şimdiden söylemek istiyorum” diye konuştu.

“Bütün kısıtlamaları kaldırmak istiyoruz”

Bakan Koca, saat 24.00’ten sonraki müzik yasağına ilişkin soruyu ise “Biz bütün kısıtlamaları kaldırmak istiyoruz. Bu yasak da kalkacak” diye cevapladı.

“Şu dönemde elimizde yeterli aşımız var”

Sağlık Bakanı Koca, Covid-19 aşısında iki doz arasındaki sürenin kısaltılmasıyla ilgili ise “6 haftaya uzatmayı Uğur hoca ile görüşerek karar vermiştik. Özellikle vatandaşlarımıza erken dönemde 1’er aşıyı yapmak istemiştik. Şu dönemde elimizde yeterli aşımız var. Yarın Bilim Kurulu’nda gündem konularından biri de bu olacak. 6 haftanın 4 haftaya çekilip çekilmeme durumu dahil olmak üzere özellikle hatırlatma dozu; 60 yaş üstü vatandaşımıza ve sağlık çalışanlarımıza bunun uygulanıp uygulanmaması gerektiği de Bilim Kurulu’nun gündemi olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, hastalığı geçirenlerde aşı süresinin 6 aydan 3 aya düşürülmesi konusunun da yarın Bilim Kurulu’nda görüşüleceğini kaydetti.

“Şehir hastaneleri binaları ve arsaları devletindir”

Sağlık Bakanı Koca, şehir hastanelerinin yabancılara satıldığı yönündeki iddialarla ilgili soru üzerine de konunun sürekli gündemde tutulmaya çalışıldığını belirtti. Koca, “Şehir hastaneleri binaları ve arsaları devletindir. Burada yapılan bu binalar, karşılığı 25 yıllığına kira ödemesi şeklindedir ayrıca 19’a yakın hizmetin satın alınma durumudur. Kira durumu 25 yıllıktır. Hizmetleri satın alma durumu ise 5 yıllığına alınır yani 5 yıldan sonra serbest, açık ihale ile tekrar kaç yıllığına bu hizmetleri almak istediğimizi belirlemiş olacağız.

Herhangi bir devir söz konusu değil. Bunun dışında 19 hizmetin bazı kalemleri otopark, yemek, güvenlik, temizlik gibi hizmetleri bir başka firmadan alabilirsiniz. Kamuda, kendi hastanelerimizde, üniversite hastanelerimizde de benzer şekilde hizmetler alıyoruz. Bu, hizmeti almaktan öte bir durum değildir. Toplamda işletmenin, bu binaları yapan yatırımcının değişikliği söz konusu olmamıştır. Bu değişiklik ancak bakanlığımızın onayı ile olur. Binalar ve arsalar devletindir. Biz hizmetleri bir şekilde satın alabiliyoruz. Alınan hizmetleri ilgili yatırımcı bir başka firmadan alabilir” diye konuştu. 

“Yatırımcının değişikliği söz konusu değil”

Sağlık Bakanı Koca, söz konusu Danimarka sermayeli firmanın da 15-16 yıldır Türkiye’de hizmet verdiğine dikkat çekerek, “İlgili firma Türkiye’de 40 binden fazla çalışanı olan, 15-16 yıldan bu yana hizmet veren bir firma. Bir devir söz konusu değildir. Binaların satışı hastanelerin satışı, devri söz konusu değildir. Hizmet alımı dışında bir durum değildir. Yatırımcının da değişikliği söz konusu değildir” dedi. 

“Fransa’nın almadığı aşının Türkiye’ye gelme gibi bir durumu söz konusu değil”

Bakan Koca, Biontech aşılarının Fransa’nın iptali üzerine Türkiye’ye geldiği ve aşılamanın bu nedenle hız kazandığı iddialarına ilişkin, “Biz aşıları Biontech’ten alıyoruz. Niye Pfizer’den almıyoruz da Biontech’ten alıyoruz? Biontech, Almanya ve Türkiye’nin aşı ihtiyacını karşılıyor. Diğer ülkelerle ilgili satış ise Pfizer üzerinden yapılıyor yani Fransa Pfizer’den alıyor, Biontech’ten değil. Bizim 9 aydan bu yana Biontech ile ilgili uğraşlarımızı biliyorsunuz. Nisan sonuna kadar miktar sınırlaması yapmadan Türkiye ne kadar verilebilirse onu almaya hazır olduğumuzu söylemiştik. Mart sonuna kadar 4,5 milyon için sözleme yapabilmiştik. Bunu 5 milyon yapamamıştık ve devamında üretim giderek artınca biz 120 milyon anlaşmayı en son geçen ay yaptık. Bu dönemde Fransa’nın almadığı aşı Pfizer’in sattığı ülkelere gidebilir. Fransa’nın almadığı aşının Türkiye’ye gelme gibi bir durumu söz konusu değil” diye konuştu.

“Vatandaşımız aşıya son derece uyumlu”

Bakan Koca, aşı tereddüdü ile ilgili, “Vatandaşımız aşıya son derece uyumlu. Nereden biliyoruz? Dünyadan farklı olarak en çok çocukluk çağı aşılarını yaptıran bizim vatandaşımız. Kızamık aşısını yüzde 98’lere kadar yaptıran bizim vatandaşımız. Bu anlamda bir sorun olduğunu görmüyorum. Bu çerçevede bu konu gündemde tutularak bu algıya hizmet edildiği kanaatindeyim” dedi.

Delta Varyantı Artıyor

Bakan Koca, Türkiye’de görülen delta varyantına ilişkin de “Delta plus yok; ama delta varyantı artıyor. Geçen hafta 16 ilde 138 varyant vardı. Bu sayı, 26 ilde 224’e çıktı, bunun 134’ü İstanbul’da” diye konuştu. 

Bakan Koca, yurt dışından gelenlere yapılacak testlerle ilgili soruları ise şöyle yanıtladı:

“Yurt dışından gelen herkesten test alıyoruz. Bazı ülkelerden de zorunlu PCR alıyoruz; İngiltere ve İran gibi. Bazı ülkelerde de ayın 1’inden itibaren yasak koyduk ve özellikle delta varyantının yoğun olduğu Nepal, Bangladeş, Hindistan, Brezilya gibi ülkelere. Bunun dışında Pakistan ve Afganistan için de zorunlu karantina söz konusu. Bu çerçevede biz her vatandaştan Rusya’dan gelen dahil olmak üzere antijen veya PCR testi alıyoruz. Bunları yeterli görmüyoruz; yaygın örneklem yöntemiyle tarıyoruz. Buradan herhangi bir şüphe durumu, oranda bir artış söz konusu olursa o dönemde alınacak tedbirler karantina dahil olmak üzere bellidir” dedi.

Bakan Koca, Sinovac aşısının Türkiye’de üretimiyle ilgili, “Sinovac’ı Türkiye’de üretim için davet ettiğimizi biliyorsunuz. Türkiye’de üretim yapmalarını önemsiyoruz. Bu çerçevede teknik bir ekip Türkiye’ye geldi. Üretim için şartların uygun olduğunu söylediler. Zannediyorum, önümüzdeki günler üretimle ilgili bir ekip gelmiş olacak” diye konuştu. 

“Aşıların deltaya etkisini de biliyoruz”

Bakan Koca, ilerleyen dönemde maskenin çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin ise “Bütün çabamız pandemiyi ülkemizin gündeminden çıkarmak. Bunun olmazsa olmaz şartı aşı. Delta varyantının en büyük koruyuculuğu yine aşı. Aşıların deltaya etkisini de biliyoruz. O nedenle Türkiye’de daha yoğun deltanın olmadığını görüyoruz.

Ne kadar erken dönemde vatandaşlarımızı aşılayabilirsek o kadar deltanın yaygınlığını azaltmış ve pandemiyi ülkemizden çıkarmış oluruz. O derece aşı son derece önemli. Onun için bayrama kadar 18 yaş üstünde en az bir doz aşı olma oranının yüzde 70 olmasını önemsiyoruz. Hedef yüzde 80 ve üzeri. Bayrama kadar en az bir doz aşılanma oranı yüzde 70 olmalı. Şu anda iki doz aşı olan vatandaşımızın sayısı 15 milyonu geçti. En az bir doz aşısı olan şu an 34 milyonu buldu. Dolayısıyla toplamda yüzde 25 oranında çift doz aşısı olan vatandaşımız oldu. Yine 18 yaş üstü vatandaşımızın en az bir doz aşı olma oranı ise yüzde 57’ye yaklaştı. Biz bunu bayrama kadar yüzde 70 yapmak istiyoruz” dedi.

“Bütün kısıtlamaları kaldırmak istiyoruz”

Bakan Koca, saat 24.00’ten sonraki müzik yasağına ilişkin soruyu ise “Biz bütün kısıtlamaları kaldırmak istiyoruz. Bu yasak da kalkacak” diye cevapladı.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler