TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
17.6 C
Ankara
19 C
İstanbul
22 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerRusya'yı Ukrayna sınırlarından çekilmeye davet ediyoruz

Rusya’yı Ukrayna sınırlarından çekilmeye davet ediyoruz

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya’yı kuvvetlerini Ukrayna sınırlarından çekmeye çağırıyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları toplantılarının ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Stoltenberg, “Gelişmeleri çok yakından takip etmeye devam ediyoruz. Rusya’yı dediğini yapmaya ve kuvvetlerini Ukrayna sınırlarından çekmeye çağırıyoruz. Bu, barışçıl bir siyasi çözüme yönelik önemli bir ilk adım olacak” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları toplantılarının ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. NATO müttefiklerinin, Rusya’nın Ukrayna ve çevresindeki askeri yığılmasının tetiklediği krize siyasi bir çözüm bulmak için diplomatik çabalarını sürdürdüğünü belirten Stoltenberg, “Moskova’nın iddialarına rağmen, şu ana kadar herhangi bir geri çekilme veya gerilimi düşürme belirtisi görmedik. Aksine, Rusya’nın yığılması devam ediyor gibi görünüyor. Gelişmeleri çok yakından takip etmeye devam ediyoruz. Rusya’yı dediğini yapmaya ve kuvvetlerini Ukrayna sınırlarından çekmeye çağırıyoruz. Bu, barışçıl bir siyasi çözüme yönelik önemli bir ilk adım olacak” şeklinde konuştu.

UKRAYNA VE GÜRCİSTAN İLE DE GÖRÜŞÜLDÜ

Bugünkü toplantılarda Ukrayna ve Gürcistan ile de görüştüklerini ifade eden Stoltenberg, Rus saldırganlığının devam eden tehdidini, Karadeniz bölgesindeki kötüleşen güvenlik durumunu ve NATO’nun her iki ülkeye yönelik güçlü siyasi ve pratik desteğini ele aldıklarını açıkladı.

NATO ve müttefiklerinin Ukrayna’nın kendini savunma kabiliyetini artırmasına yardım ettiğini belirten Stoltenberg, “Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde Rus güçlerinin varlığını da görüştük. Ve Rus Duması’nın Donetsk ve Luhansk’ın bölgelerinin tanınmasını öneren oyunu. Hepimiz bunun Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin daha açık bir ihlali olacağı konusunda hemfikiriz” dedi.

“MÜTTEFİKLER, NATO’NUN KAPISININ AÇIK KALMAYA DEVAM ETTİĞİNİ TEYİT ETTİ”

NATO üyeliğine ilişkin alınacak bir kararın, NATO müttefiklerine ve aday ülkelere ait olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “Bugün müttefikler, NATO’nun kapısının açık kalmaya devam ettiğini teyit etti. NATO üyeliğine ilişkin herhangi bir karar NATO müttefiklerine ve aday ülkelerine aittir başka hiç kimseye değil. Her ulusun kendi yolunu seçme hakkı, Avrupa ve transatlantik güvenliği için kesinlikle temeldir. Ve saygı duyulmalıdır. NATO müttefikleri, hem Gürcistan hem de Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne güçlü desteklerini yinelediler. Ukrayna olmadan Ukrayna hakkında ve Gürcistan olmadan Gürcistan hakkında karar verilemez” şeklinde konuştu.

“MÜTTEFİKLER, ORTAK BİR ZEMİN BULMAYA HAZIRLAR”

Gerginlik zamanlarında diyaloğun daha da önemli olduğu konusunda hemfikir olduklarını ifade eden Stoltenberg, “NATO, Rusya ile iyi niyetle ilişki kurmaya açık olmaya devam ediyor. Müttefikler, NATO-Rusya Konseyi’nde Rusya ile masaya oturmaya, çok çeşitli konuları ele almaya ve ortak bir zemin bulmaya hazırlar” dedi.

FİNLANDİYA, İSVEÇ VE AB İLE DE BİR ARAYA GELİNDİ

Stoltenberg ayrıca, bakanlar toplantısının son oturumunda yakın ortakları Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliği (AB) ile bir araya geldiklerini ifade ederek, “Aynı değerleri paylaşıyoruz. Aynı zorluklarla karşı karşıyayız. Ve Ukrayna ve çevresindeki kriz hepimizi etkiliyor. Bu nedenle, birlikte çalışmaya devam etmemizin ve bu krizi barışçıl bir çözüme ulaştırmak için birbirimizin çabalarını tamamlamamızın şimdi daha da önemli olduğu konusunda hemfikiriz” şeklinde konuştu.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler