TRY - Türk Lirası
EUR
20,382
USD
18,824
GBP
22,691
CNY
2,778
5 Şubat 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerRusya'ya yönelik yaptırım talebi

Rusya’ya yönelik yaptırım talebi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, mevkidaşlarından Rusya’ya yönelik yaptırım talebinde bulunacağını dile getirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarına konuştu. Kuleba, bugün gayri resmi olarak katılacağı toplantıda mevkidaşlarından Rusya’ya yönelik yaptırım talebinde bulunacağını dile getirdi.

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan sorularını yanıtlayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, “Kararlar bekliyoruz. Avrupa Birliği’nin gerginliğin tırmanmasına müsamaha gösterilmeyeceğine ve Ukrayna’nın tek başına bırakılmayacağına dair net mesajlar vermek için şimdiden alabileceği pek çok karar var.

Bu sadece siyasi mesajları değil, aynı zamanda savunma sektörümüzün gelişimini desteklemek, Ukrayna’nın siber güvenliğini desteklemek, bazı yaptırımları uygulamak gibi çok özel eylemleri de içeriyor. Bugün meslektaşlarıma ileteceğim mesaj bu. AB’nin sadece yaptırımlardan bahsetmediğini, aynı zamanda harekete geçtiğini göstermek için yaptırımların en azından bir kısmını şimdi uygulamak için iyi nedenler, iyi ve meşru nedenler olduğuna inanıyoruz” dedi.

“BİDEN-PUTİN GÖRÜŞMESİNİ OLUMLU KARŞILIYORUZ”

Bakan Kuleba, ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılması planlanan görüşmeyi olumlu karşıladıklarını belirterek, “Bakan Blinken ile görüştüm ve bana Başkan Biden ile Başkan Putin arasında zirveyi düzenleme girişimi hakkında bilgi verdi. Bu girişimi memnuniyetle karşılıyoruz, diplomatik bir çözüme yönelik her türlü çabanın denemeye değer olduğuna inanıyoruz.

Bakan Blinken, şimdiye kadar olduğu gibi, Ukrayna hakkında hiçbir kararın Ukrayna’nın arkasından alınmayacağına dair bana güvence verdi ve çıkarlarımızın uyumlu olmasını sağlamak için pozisyonumuzu senkronize etmek için bu zirveyi hazırlayacakları için onunla yakın iş birliği içinde olacağız. Elbette insanlık olarak ümit ediyoruz, umutsuzca savaştan kaçmak isteyen biri olarak, iki liderin Rusya’nın Ukrayna’dan güçlerini çekmesiyle sonuçlanacak bir anlaşma ile odadan çıkmasını umuyoruz. Bu, Rusya’nın gerilimi düşürmeye hazır olduğunun açık bir göstergesi olacaktır” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler