TRY - Türk Lirası
EUR
20,433
USD
18,812
GBP
23,159
CNY
2,785
1 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerRusya ve oligarklarının Ukrayna'ya verdiği zararı karşılaması gerekiyor

Rusya ve oligarklarının Ukrayna’ya verdiği zararı karşılaması gerekiyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Rusya ve oligarklarının Ukrayna’ya verdiği zararı tazmin etmesi ve ülkenin yeniden inşası için gereken masrafları karşılaması gerekiyor” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın 300 milyar euro ve Rus oligarkların ise 19 milyar euro varlığının dondurulduğunu, yaptırımlar kaldırıldıktan sonra bu varlıkların Ukrayna’ya verilen zarara karşılık tazminat olarak kullanılması gerektiğini belirtti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, yaptığı yazılı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali beraberinde ölüm, yıkım ve tarifsiz acılar getirdi. Hepimiz Bucha’daki dehşeti hatırlıyoruz. Şimdiye kadar 20 binden fazla sivilin ve 100 bin Ukrayna askerinin öldürüldüğü tahmin ediliyor. İlk olarak, Rusya, egemen bir devlete karşı saldırganlık suçu da dahil olmak üzere işlediği korkunç suçların bedelini ödemelidir. İkincisi, Rusya’nın neden olduğu yıkımın bedelini de mali olarak ödemesi gerekiyor” dedi.

DONDURULAN VARLIKLAR

Leyen, Rusya’nın 300 milyar euro, Rus oligarkların ise 19 milyar euro varlığının dondurulduğunu ifade ederek, “Ukrayna’nın uğradığı zararın 600 milyar euro olduğu tahmin ediliyor. Rusya ve oligarklarının Ukrayna’ya verdiği zararı tazmin etmesi ve ülkenin yeniden inşası için gereken masrafları karşılaması gerekiyor.

Bunu Rusya’ya ödetecek araçlara sahibiz. Rusya Merkez Bankası rezervlerinin 300 milyar euroluk kısmını bloke ettik ve Rus oligarklarının 19 milyar euroluk parasını dondurduk. Yaptırımlar kaldırıldığında bu fonlar Rusya’nın Ukrayna’ya verdiği zararın tamamını tazmin etmesi için kullanılmalı” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler