TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
14.2 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
2 Ekim 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerModa ve KadınRize'de, defilede 150 yıllık gelinlik sergilendi

Rize’de, defilede 150 yıllık gelinlik sergilendi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Rize’nin Pazar ilçesinde ‘Sandıktan Sahneye’ adlı defilede mankenler yöresel kıyafetleri tanıttı. Defilede kırmızı renkteki 150 yıllık gelinlik le podyuma çıkan ve ilgi gören Semahat Demirci (62) alkış aldı.

Doğu Karadeniz Pazar Kadın Girişimciler Derneği (DOKKA- DER) tarafından ‘Sandıktan Sahneye’ adlı proje ile Rize’nin yöresel kıyafetleri defile ile tanıtıldı. Pazar ilçesi Kız Kulesi karşısında sahil alanında düzenlenen defilede kentin tarihi kıyafetleri ile birlikte kenevirden elde edilen iplikle dokunan Rize bezinden yapılan modern kıyafetler sergilendi. 8 kadın, 4 erkek ve 4 çocuk manken tarafından giyilen 52 kıyafet arasında en çok ilgiyi sandıktan çıkarılan 150 yıllık gelinlik gördü. Kırmızı renkteki çiçekli gelinlikle podyuma çıkan Semahat Demirci alkış aldı.

‘NESİLDEN NESİLLE AKTARILMIŞ’

Rizede defilede 150 yillik gelinlik sergilendi 1 - moda ve kadın - haberton
Rize’de, defilede 150 yıllık gelinlik sergilendi

150 yıllık gelinliği giyen Semahat Demirci, “Bu gelinlik tam 150 yıllık. Eskiden beyaz gelinlik yoktu bunu giyerlerdi. Babaannelerimizin sandığından torundan toruna şekilde bunu saklayarak bu zamana getirdiler. Nesilden nesille aktarılmış. Eskiden gelinliği olmayanlara onarıp bunu giydirirlerdi. Eskiden bu gelinliği giyerek gelinler, ata oturup giderlerdi. O yüzden çok değerli bir gelinlik” dedi.

DOKKA- DER Başkanı Sevim Taşkın ise “Bir yılın sonunda bugün projemizin finalini gerçekleştirdik. Feretiko kumaşından tasarım kıyafetler sergiledik. En önemli yöresel kıyafetlerimiz unutulmaya yüz tutmuş, 80, 100, 150 yıllık orijinal kıyafetlerin aynısını birebir diktik. Bilinmeyenleri 3 ay boyunca köy köy ilçelerimizi gezerek araştırdık. Sonra ise orijinal bir dikim yerine getirerek bugün defilemizi gerçekleştirdik. Çocuk kıyafetleri ile birlikte toplamda 52 parça vardı. Defilemiz çok yoğun bir ilgi gördü” diye konuştu.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler