TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYaşamRize Şehir Hastanesi'nin dolgusu yüzde 73 tamamlandı

Rize Şehir Hastanesi’nin dolgusu yüzde 73 tamamlandı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

350 bin metrekare alanda 8 milyon ton taş kullanılıp, deniz doldurularak yapılacak Rize Şehir Hastanesi’nin dolgusunun yüzde 73’ü, tamamlandı. 

Vali Kemal Çeber, “Sayılarının 4 milyon civarında olduğunu düşündüğümüz Orta Asya’da nitelikli sağlık hizmeti arayan kitle var. Bunu sağlık turizmi anlamında değerlendirmek istiyoruz. Yapacağımız bu modern hastane ile birlikte oradaki insanlara ‘Rize şehri ve hastanesi olarak hazırız, buyurun gelin’ diyeceğiz” dedi.

Kentte arazi sorunu nedeniyle havalimanı ve lojistik liman projelerinden sonra deniz dolgusu üzerine inşa edilecek Şehir Hastanesi’nin deniz dolgusu Gündoğdu ve Hamidiye mahalleleri arasındaki sahil bandında devam ediyor. Pazar ilçesindeki taş ocağından günde 800 kamyon ile taşınan yaklaşık 8 milyon ton taş denize dökülerek, 350 bin metrekare alan kazanılacak. Dolgu işlemlerinin tamamlanmasının ardından hastane inşaatı başlayacak. Projesi hazırlanan 850 yataklı Şehir Hastanesi’nin ihalesinin yıl sonunda yapılması planlanıyor. Projede deniz dolgu çalışmalarının yüzde 73’ü de tamamlandı. 

Rize Şehir Hastanesi'nin dolgusu yüzde 73 tamamlandı
Rize Şehir Hastanesi’nin dolgusu yüzde 73 tamamlandı

‘İHTİYAÇ OLURSA 1500 YATAK KAPASİTESİNE ÇIKABİLECEK’

Şehir Hastanesi’nde gelinen son durumu değerlendiren Rize Valisi Kemal Çeber, “Şehir Hastanesi projesinde deniz dolgu işlemi yüzde 70’in üzerine çıktı. Yıl sonu itibarıyla ihalesinin yapılmasını planlıyoruz.

İhale çalışmaları Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülüyor, onlar tarafından gerçekleştirilecek. 2-3 yıl sonra çok güzel bir şehir hastanesine sadece ilimiz değil bölgemiz kavuşmuş olacak. 851 yatak kapasitesi var. Eğer ihtiyaç olursa 1500 yatak kapasitesine kadar çıkabilecek. Hastanemizin inşaatında havalimanı ve diğer kamu yatırımı inşaatlarında olduğu gibi bölge mimarisine özen göstereceğiz. Doğaya uyuma, Rize ve Karadeniz figürlerini bolca kullanmaya özen göstereceğiz.

Çok estetik bir binamız olacak. Bütün odalardan deniz görülecek. Hastanemiz aynı zamanda bir eğitim araştırma hastanesi olacağı için tüm akademik personelin onlara yakışır odaları, toplantı salonları, laboratuvarları olacak. Otopark sıkıntısı yaşamayacağımız şekilde otoparkımız olacak. Böylece çok güzel bir hastaneye iki üç yıl sonra hizmete sunacağız. Sadece Rize’ye değil Artvin’deki İspir’den bu tarafa hasta ve hastane ihtiyacı hisseden herkese hizmet vereceğiz” dedi.

350 bin metrekare alanda 8 milyon ton taş kullanılıp, deniz doldurularak yapılacak Rize Şehir Hastanesi'nin dolgusunun yüzde 73'ü, tamamlandı. 
350 bin metrekare alanda 8 milyon ton taş kullanılıp, deniz doldurularak yapılacak Rize Şehir Hastanesi’nin dolgusunun yüzde 73’ü, tamamlandı. 

‘SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ NOKTADA OLACAĞIZ’

Şehir Hastanesi ile kentte sağlık turizmini hedeflediklerini söyleyen Vali Çeber, “Bizim bir hedefimiz daha var. Sayılarının 4 milyon civarında olduğunu düşündüğümüz Orta Asya’da nitelikli sağlık hizmeti arayan kitle var. Bunu sağlık turizmi anlamında değerlendirmek istiyoruz. Yapacağımız bu modern hastane ile birlikte oradaki insanlara ‘Rize şehri ve hastanesi olarak hazırız buyurun gelin’ diyeceğiz.

Kendi ülkelerinde normal sağlık hizmeti alıyorlar ama daha niteliklisini aradıkları zaman, örneğin bir böbrek nakli, karaciğer ameliyatı, saç ekimi, estetik operasyon ya da çok ileri düzey tetkiklere ihtiyaç duyduklarında diyeceğiz ki ‘Rize şehri ve hastanesi olarak hazırız, buyurun, gelin. Sizi hastaneden önce 3 gün yaylalarımızda gezdirelim, rehabilite edelim sonra hastanede ne ihtiyacınız varsa yaptıralım sonrasında yine bir hafta daha bizim yaylalarımızda doğamızda dinlendirip gönderelim’ diyeceğiz. Sağlık turizminde de bu hastane ile beraber önemli bir noktada olacağız” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler