TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
17.6 C
Ankara
19 C
İstanbul
22 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar

Rezil-Vezir

Ayşegül Yenilmez
Ayşegül Yenilmezhttps://haberton.com/
Ayşegül Yenilmez, 1998 İstanbul doğumlu. 2020 yılında Doğuş Üniversitesi İngiliz Dili Ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu, lise yıllarından beri edebiyat, yazı, şiir ve kitaplarla iç içe, iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmekte bunların yanında Yunanca ve İspanyolca öğrenmeye başladı.

Haftanın Öne Çıkanları

“Erkeği/ Kadını rezil de eden vezir de eden eşidir” derler. Ya da televizyonda bir yarışma programındakiler için onları rezil de vezir de edenin halk olduğu söylenir…

Yanlış erkeği de o programdaki insanları da  vezir ya da rezil eden kendisidir, daha doğrusu insanı rezil veya vezir eden kendisidir.

Neden mi?

Çok basit; İnsan kendi kaderinden kendisi sorumludur kader dediğin de hayatı yaptığı seçimlerin, bulunduğu eylemlerin, söylediği sözlerin hepsinin bütünüdür hayatta yaptığı ne varsa kaderine yansır ve bunun sonucu neyse onu yaşar, ne fazlasını ne azını. Buna göre rezil de olur bazen, vezir de olur bu tamamen kişinin KENDİSİYLE ilgilidir.

Dünya üzerinde herhangi bir kişi nasıl bir hayat yaşıyorsa, kendine ve çevresindekilere nasıl yaklaşıyor, onlarla nasıl bir dilden konuşup nasıl davranıyorsa, dünyaya nasıl izler bırakıyorsa, günlerini ne şekilde geçiriyorsa vezir mi rezil mi olduğu/ olacağı tamamen buna bağlıdır eğer kişi kendine iyi davranıyorsa, çevresine ve dünyaya karşı tatlı dilli, sevgi dolu ve saygılıysa, kalp kırmıyorsa, dünyaya güzel izler bırakıp günlerini dolu dolu ve verimli geçiriyorsa o zaman o kişi “VEZİR” demektir.

Ama eğer tam aksiyse kendini de hayatı da sevip değer vermiyorsa, dünyaya iyi bir iz hatta neredeyse hiç bırakamıyorsa, çevresindekilere karşı kaba, kırıcı ve saygısız bir tutumdaysa, günlerini kötü bir şekilde geçiriyorsa işte o zaman o insan “REZİL”dir her zaman, her yerde ve her koşulda da bu böyledir. Hayatın her anlamda kötüyse rezilsin, her anlamda iyiyse de vezirsin demektir kısacası.

Başlangıçta yazdıklarıma dönersek hayatta kadını ve erkeği vezir de rezil de edenin eşi olduğu söylenir hep ama bana göre bu hiç de öyle değildir. O şahsın eşi, ondan gördüğü yaklaşıma karşılığını verir- eşini rezil ya da vezir eder- yani eşinden nasıl bir tavır ya da yaklaşım görüyorsa buna göre davranır eğer eşi ona her açıdan iyi davranıyor; Ondan saygısını, ilgisini, iyi niyetini ve sevgisini esirgemiyorsa, hayatı birlikte paylaşıp eşit ve adilce yaşıyorlarsa ve eşi kendisinden her zaman övgüyle söz ediyorsa o da eşine ona göre bir tutum sergiler onu vezir yapar.

Amma velakin eğer eşi ona zerre sevgi, ilgi, iyi niyet ve en önemlisi saygı göstermiyor, evde kelimenin gerçek ve her anlamında onu ezip geçiyor onu hiç takdir etmiyorsa ve hayatı birlikte paylaşmıyorlarsa buna da elbette hakkını verir ve eşini rezil eder tıpkı onun kendisine yaptığı gibi.

TV’deki yarışma programlarında hatta hemen hemen her yapımda da aynı şey geçerlidir. Oradaki insanların da halk tarafından vezir veya rezil edildiği söylenir ama o da tamamen oradaki insanların hâl, tavır ve hareketleriyle alakalıdır.

Sonuç olarak bir insanın hayatı boyunca rezil mi vezir mi olacağı tamamen kendisine bağlıdır, tavır ve hareketleriyle bağlantılıdır. Benden size bir tavsiye ne olursa olsun hayatınız boyunca ”VEZİR” olmaya çalışın onurlu olan bu çünkü.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler