TRY - Türk Lirası
EUR
18,1013
USD
18,4966
GBP
20,6515
CNY
2,5993
15.9 C
Ankara
18.6 C
İstanbul
24 C
İzmir
3 Ekim 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatRessam Adnan Çoker için cenaze töreni 

Ressam Adnan Çoker için cenaze töreni 

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Çağdaş Türk resim sanatının usta isimlerinden Prof. Dr. Adnan Çoker için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tören düzenlendi. Yapılan törenin ardından Çoker’in naaşı cenaze aracına konularak Şakirin Camii’ne götürüldü.

95 yaşında hayatını kaybeden Türk resminin en büyük ustalarından Prof. Dr. Adnan Çoker için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Osman Hamdi Bey Sergi Salonu’nda tören düzenlendi. Törene Öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, Adnan Çoker’in hayat hikayesini okudu. Öğretim üyeleri ve sanatçılar konuşma yaptı.

Ressam adnan coker icin cenaze toreni 1 1 - kültür ve sanat - haberton
Ressam adnan çoker için cenaze töreni 

Ressam Bedri Baykam “Bu akademiden çok büyük isimler geldi geçti. Osman Hamdi’den beri akademide en büyük iz bırakan birkaç isimden biri olarak hem bu akademinin hem Türk sanat tarihinin içinde sarsılmaz yerini aldı. 3-4 kuşak sanatçıyı derinden etkiledi. Yeni kuşak sanatçıları, yeni arayışları hep destekledi. Kendisinden sonra gelen kuşaklarla, bizlerle, bizden sonraki gençlerle, yazarlara, çizerlerle hep yakın bir dostluk kurdu. Onlara da kendi deneyimlerinden tecrübelerinden pay çıkararak kendi deneyimlerini paylaştı.” dedi.

Ressam Bünyamin Özgültekin “Adnan hocamız bizi bir kere daha bir araya getirdi. Adnan hocanın olduğu yerde birkaç öğrenci varsa, mekan varsa orası üniversiteye dönüşüyor. Dersten çıktıktan sonra dersimiz asla bitmezdi. Odasına geçilirdi, orada derse devam edilirdi. Ya da karşılaştığınız herhangi bir galeride ders devam ederdi. Hiçbir zaman bunu bırakmadı. Her öğrencisine bunu adım adım giydirdi” diye konuştu.

Adnan Çoker’in Türk bayrağına sarılı naaşı alkışlar eşliğinde cenaze aracına konuldu. Çoker için Şakirin Camisi’nde cenaze namazı kılındıktan sonra Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler