TRY - Türk Lirası
EUR
16,8155
USD
15,9201
GBP
19,8818
CNY
2,3786
16.5 C
Ankara
18.7 C
İstanbul
22.7 C
İzmir
23 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıRamazan Bayramı'nda 12 ton ciğer tüketildi

  Ramazan Bayramı’nda 12 ton ciğer tüketildi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Diyarbakırlıların sabah kahvaltısında da tercih ettiği 3 günlük Ramazan Bayramı’nda 12 ton ciğer tüketildi.

  Diyarbakır Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Haşim Elkaan, ciğeri 7’den 70’e herkesin tükettiğini belirterek, “Ciğer, Diyarbakır’ın medarıiftiharı olan bir üründür” dedi.

  Diyarbakır’ın geleneksel lezzetleri arasında yer alan ve yöre halkının vazgeçilmez damak tadı haline dönüşen ciğer kebabı, aynı zamanda turistlerin de gözde yiyecekleri arasında yer alıyor. Sabah kahvaltılarında da tercih edilen ciğer, ramazan ayında bile günde ortalama 2 ton tüketildi. Sektör haline gelen ciğer, istihdama sunduğu katkıyla Diyarbakır ekonomisinde önemli bir yere sahip. Kent genelinde 300 ciğerci bulunurken, bu işletmelerde toplam 5 bin kişi çalışıyor. Ciğer, 3 günlük Ramazan Bayramı sürecinde de Diyarbakırlıların ve kente gelen turistlerin ilk tercihleri arasında yerini aldı. 

  Ramazan bayramı'nda 12 ton ciğer tüketildi
  Ramazan Bayramı’nda 12 ton ciğer tüketildi

  ‘CİĞER, DİYARBAKIR’IN MEDARI İFTİHARI’

  Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Haşim Elkaan, Diyarbakır ciğerinin yüzde 90’ının kuzu ciğeri olduğunu ve 7’den 70’e herkes tarafından tüketildiğini belirterek, “Ramazan Bayramı ve bir de gastronomi kenti olması münasebetiyle 12 tona yakın bir ciğer tüketimimiz vardır. Yıllarca uğraşmamız sonucunda ciğerimiz de tescillendi. Tescillenmesinin ana sebebi yüzde 90 kuzu ciğeri olması. Buraya has olması da önemli. Türkiye’nin hemen hemen her vilayetinden misafirlerimiz burada bulunmaktadır. Ciğer, Diyarbakır’ın medarıiftiharı olan bir üründür. Bu yüzyıllardır devam eden bir kültürümüzdür. Sabahın ilk saatlerinden gece yarısına kadar yenilebilen tek ürünümüzden biri de ciğerimizdir” diye konuştu.

  ‘CİĞER SATIŞIMIZ ARTMIŞTIR’

  Diyarbakırlıların sabah kahvaltısında da tercih ettiği 3 günlük ramazan bayramı'nda 12 ton ciğer tüketildi.
  Diyarbakırlıların sabah kahvaltısında da tercih ettiği 3 günlük Ramazan Bayramı’nda 12 ton ciğer tüketildi.

  İşletmeci Şemsettin Cengiz ise ciğer satışlarının arttığını belirterek, “Komşu illerden ve yurt dışından gelen misafirlerimiz de var. Onları da ağırlıyoruz. Bayramda yaklaşık olarak 2,5 tona yakın ciğer tüketimimiz var. Özellikle sabah tüketimi isteyenler de var. Sabahları ciğer kahvaltı olarak da gidiyor” ifadelerini kullandı.

  Sakarya’dan gelen Emre Yazıksız da, “Burayı merak ediyordum. Zaten bin 500 kilometre yol geldim ciğer yemek için, herkese tavsiye derim” dedi.

  Van’dan gelen Zilan Dilan ise sabah kahvaltısında tercihinin ciğerinin olduğunu söyledi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler