TRY - Türk Lirası
EUR
17,8790
USD
18,4396
GBP
19,9644
CNY
2,5868
10.5 C
Ankara
14.7 C
İstanbul
12 C
İzmir
26 Eylül 2022, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarPsikoloji nedir?

Psikoloji nedir?

Nazli Şevval Mutluer
Nazli Şevval Mutluerhttps://haberton.com/
Nazlı Şevval Mutluer, 22 yaşında Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesinde İngilizce çevirmenlik okuyor. İstanbul'da yaşıyor, uzun zamandır da yazı işleri ile uğraşıyor yakın zamanda bir kitabı çıktı.

Haftanın Öne Çıkanları

Psikoloji nedir? Sağlıklı bir psikoloji nasıl olmalıdır? Psikolojisi bozuk insan nasıl olur ve nasıl düzeltilir?

Psikoloji bir bireyin bir toplumun sağlığını oluşturan ana temel taştır. Eğer normal standartlarda yaşamını sürdüren bir insan da bu durum normal hali gözlenmese o kişinin zihinsel faaliyetlerinin sağlıklı olmadığı anlaşılır. Psikoloji tek bir kavramla açıklayamayız aslında, çünkü insan üzerinde birçok etkisi vardır. Mesela psikoloji diye adlandırdığımız kavram bizim zihin ve düşüncelerimizdir. Eğer bunu hayata geçirir sekte davranışlarımız olarak adlandırılır. Psikoloji çok kapsamlı bir ana bilim dalıdır, çünkü %80 oranla bilim adamları insanların beyinleri ile alakalı durumları incelemekten hoşlanır. Bu durumlarla ilgilenen kişilere de genelde psikolog adı verilir.

Sağlıklı bir psikoloji nasıl olmalıdır?

Öncelikle insan psikolojisi çökmeye meyilli bir zihinsel faaliyet taşır insanda.  Bunu önlemek için kendinizle barışık olmanız gerekmektedir. Sonra ki durumlar için eğer bilinçaltınızda yaşadığınız travmalarınız ya da hala kaldıramadığınız bir durum yok ise şimdi söyleyeceğim şeyler basit klasik ve aynı şeyler gibi gelecektir ama unutmayın her gün aynı şeyi aynı heyecan ile tekrarlamak bilinçaltınıza yaptığınız en büyük iyiliklerden biridir. Her gün düzeli nefes almalısınız, sonra her gün yapabiliyorsanız yürüyüşe çıkın temiz hava kafanızı boşaltmanızı sağlar.  Ve depresyona girmek istemiyorsanız sağlığınıza dikkat ederken sağlıklı uyumaya da özen göstermelisiniz. Günde normal bir insanın ortalama 7-8 saat uyuması gerekir bu sürede hem vücut hem de beyin dinlenir ve daha sağlıklı düşünür.

Güçlü bir psikoloji bir insan beyninde şu şekilde işler; her zaman olumsuz durumlara karşı beyinin bir planı vardır, fazla fedakârlık değil sadece yapılması gereken bir fedakârlık karşısında kendisi ile çelişmez olumsuz her hangi bir kişiye ya da insana karşı uzak dururlar. Şikâyet etmek yerine kendisi ve çevresi ile barışık olmayı ve ona göre hareket etmeyi tercih eder. Unutmayın bilinçaltı ve bilinç üstünüzün sahibi sizsiniz bunu asla hibe etmeyin ve kimsenin sizi kontrol altına almasına izin vermeyin.

Psikolojisi bozuk insan nasıl olur ve nasıl düzeltilir?

Psikolojisi bozuk insanın psikolojisinin altında şunlar vardır; sürekli uyumak isterler, hep mutsuz ve umutsuz ruh halleri içerisindedirler, genelde çok konuşmak istemez ve kimseyle iletişime geçmek istemezler, iştahsızlık ya da stres ve kaygıdan fazla yemek yeme isteği oluşur.

Psikoloji nedir?
Psikoloji nedir?

Genelde psikolojisi bozuk insanlara ya da ağır depresyonda olan insanlara psikologlar ya da yakın çevresinde bu durumları geçirmiş olan kişiler psikolojisinin nasıl olduğu sorarlar. Cevabını bu noktada iyi dinlemeli ve sonrasında iyi analiz yapmalısınız, tabi ki siz bir psikolog değilsiniz ama depresyondaki insanların ruh halleri genelde dışa yansıtırlar bazı şeyleri bu nokta da karşıdaki kişi yakınınızsa ve size güvenmiyorsa iyiyim cevabını verip sizi geçiştirmek isteyecektir. Bu durumda sizde ona karşılıklı güven duygularınızı geçirmeli ve bilinçaltındaki düşüncelerini öğrenmeye çalışmalısınız.  Genelde psikolojisi bozuk bir insan için psikiyatrlar hep ilaç tedavisi uygularlar bunlarda ya sakinleştirici ya da uyku düzeni için uyku hapı ile insanları uyuştururlar ama bu aşırı sinir harbi ile depresyona olan insanlar için geçerlidir.

Genel bir insanın psikolojisini düzelmesi için gereken tek şey önce güvendiği insanla konuşmalıdır her şeyini paylaşmalıdır ki onu sıkan onu üzen şeylerden uzak durabilsin diye geri kalan durumlarda eğer böyle bir seçeneği yok ise kendisi ile çok bas basa kalmamalıdır aynı anı tekrar yasamaması için.  En önemlisi sağlıklı bir düşünce için bu ikisine özen göstermelidir uyku ve ağlamak vücudumuz belirli bir süre acı ve mutsuzluk ile savaştığında bunu ya şiddet ile ya da içine kapanıp ağlama yoluyla atlamalıdır ki beyin kendini sıfırlasın ve düşüncelerini daha sakin yönetebilsin diye yani kısacası depresyona girmeyin çünkü vücudunuz çok değerli kendinizi sevin kendinizle barışın…

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler