TRY - Türk Lirası
EUR
18,2211
USD
18,5466
GBP
20,6888
CNY
2,6139
22.9 C
Ankara
26 C
İstanbul
28.6 C
İzmir
30 Eylül 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerYaşamBalık ölümleri endişe yarattı

Balık ölümleri endişe yarattı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Eskişehir’in Beylikova ilçesi Uzunburun Mahallesi’nden geçen Porsuk Çayı’nda son 10 günde görülen balık ölümleri endişe yarattı.

Mahalle girişinde bulunan köprü ayaklarında toplanan ölü balıkları görenler İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirdi. Sudan ve ölen balıklardan numune alan ekiplerin yaptığı incelemede ölümlerin suda azalan oksijen nedeniyle yaşandığı tespit edildi.

‘ÖLÜ BALIKLARI TOPLAYIP YİYENLER VAR’


Porsuk Çayı’nın Uzunburun Mahallesi’nden çeken bölümünde şu ana kadar sazan balığının yanı sıra aynalı sazan, İsrail sazanı, kefal balıkların öldüğünü gördüklerini anlatan Bor, “Bu otlara takılan küçük balıklar İsrail sazanı. Buradan 4-5 gün büyük balık ölüleri aktı. Yaklaşık 4-5 kilo büyüklükleri vardı. Balık ölüleri çayın her tarafında vardı ama 10 günde kalmadı tabii. Yabani kuşlar, kargalar, saksağanlar topladı. Kedi, köpek de var tabii. Keskin bir koku oluyor. Kimisi yiyor. Çocuklar buralarda koyun otlatıyor. Toplayıp yediler diye duyumlar geldi bize.” diyen Bor devam etti:

“Yarın öbür gün çoluk çocuğa veya halkımızdan birine bir şey olacak. Bunun etraflıca araştırılmasını istiyoruz. Biz burada yaşamaya mecburuz. Geçim kaynağımız zaten porsuk çayından. Buradan hayvanlarımız su içiyor. Yarın öbür gün bu da bizim için kayıp olacak bir sıkıntı olursa. Bu çay olmazsa, köyde kalıp çiftçilik yapan 40 yaş üzerindeki insanlar da buradan gidecek. Burada detaylı bir inceleme yapılsın istiyoruz. Neden senede birkaç kere oluyor bunlar? Bir araştırılsın ve halkımız bilgilendirilsin” şeklinde konuştu.

“BURADA NE OLDUĞUNU BİLMEK İSTİYORUZ”

Mahalle sakinlerinden Nuri Alkan da balık ölümlerine ve balıkların telef olmasına hem üzüldüklerini hem de endişe duyduklarını söyledi.

Balık ölümleri endişe yarattı
Balık ölümleri endişe yarattı

Sudaki ölen balıkları fotoğrafladığını anlatan Alkan, “Bu olan olaya tabii ki üzüldük. Ben resimlerini çektim, yetkili bir çok yerle paylaştık. Yazın su seviyesi üçte birine düşüyor ama balıkları canlı görüyoruz suda. Şu anki su seviyesi yüksek şimdi. Her yıl bir iki sefer oluyor bu. Komşular buraya gelip olta ile balık tutuyor, biz de tutuyoruz. Bunun önleminin alınması gerekiyor. Komşularımızın koyunu, keçisi, ineği Porsuk çayından su içiyor. Çiftçilik yapıyoruz, buradan tarlamızı suluyoruz. Yetiştirdiğimizi hayvanlarımıza yediriyoruz ama burada ne olduğunu da bilmek istiyoruz” dedi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler