TRY - Türk Lirası
EUR
16,7983
USD
15,9038
GBP
19,8615
CNY
2,3762
22.9 C
Ankara
18.7 C
İstanbul
25.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıPervari balının satışları arttı

  Pervari balının satışları arttı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Siirt’te, koronavirüs salgını döneminde, coğrafi işaret tescilli ve kilosu 250- 500 TL olan Pervari balının satışları arttı.

  Bal satıcısı Hacı Özalp, taleplere yetiştirmekte güçlük çektiklerini ve yurt dışına da satış yaptıklarını belirterek, “Bu yıl yeni mahsul neredeyse tükenmek üzere ve müşterilerim baldan bir hayli memnun. Balımız tamamen şekersizdir ve bu sebepten balımızı şeker hastaları bile tüketmektedir. Bal satışları yüzümüzü güldürdü” dedi.

  Pervari balının satışları arttı
  Pervari balının satışları arttı

  Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle insanlar bağışıklığı güçlendirici besinlere yöneldi. Siirt’te yüksek rakımlı bölgelerde üretilen, Türk Patent ve Marka Kurumu‘ndan coğrafi işaret belgesi alınarak tescillenen Pervari balına da ilgi arttı. Bal üreticileri özellikle Pervari ilçesinde üretilen ve geçen yıla oranla artan bal siparişlerini yetiştirmekte güçlük çekiyor. Kent merkezindeki satıcılar da kilosunu 250 ile 500 TL arasında sattıkları balları Türkiye’nin dört bir yanına ve yurt dışına gönderiyor. 

  ‘YENİ MAHSUL TÜKENMEK ÜZERE’

  Hacı Özalp, siparişleri yerine getirmekte zorlandıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

  “Pandemiden ötürü sağlıklı beslenmek isteyen birçok vatandaş bala büyük ilgi gösteriyor. Vatandaşlar hakiki Pervari balını bulmak için sıraya girdi. Sağlıklı beslenmek isteyen ve sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden olan balımız şu an neredeyse yok satıyor ve siparişleri yetiştirmekte güçlük çekiyoruz. Türkiye’nin çeşitli illerinin yanı sıra yurt dışına da gönderiyoruz. İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelerde bulunan gerek yabancı ve gerekse Türk vatandaşlarına gönderiyoruz.

  Siirt'te, koronavirüs salgını döneminde, coğrafi işaret tescilli ve kilosu 250- 500 tl olan pervari balının satışları arttı.
  Siirt’te, koronavirüs salgını döneminde, coğrafi işaret tescilli ve kilosu 250- 500 TL olan Pervari balının satışları arttı.

  Ülkemizde birçok ile kargo vasıtası ile göndermeye başladık ve internet ortamında siparişler de almaya başladık. Bu yıl yeni mahsul neredeyse tükenmek üzere ve müşteriler baldan bir hayli memnun. Balımız tamamen şekersizdir ve bu sebepten şeker hastaları bile tüketmektedir. Kuruyemiş de işler az da olsa, bal satışları yüzümüzü güldürdü.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler