TRY - Türk Lirası
EUR
20,382
USD
18,824
GBP
22,691
CNY
2,778
5 Şubat 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıPerakende satış hacmi yıllık % 16.7 azaldı

Perakende satış hacmi yıllık % 16.7 azaldı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Mayıs’ta aylık bazda yüzde 3.8 artarken, yıllık bazda yüzde 16.7 azaldı. 

Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) verilerine göre, yıllık bazda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 25.5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 22.6 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3.0 arttı.

Buna karşılık, perakende satış hacmi Mayıs’ta aylık bazda, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 17.3 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 7.7, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0.3 azaldı.

Böylece, cari fiyatlarla perakende ciro Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 11.6 azaldı. Bu dönemde, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 17.6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 34.9 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13.3 arttı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Mayıs’ta aylık bazda yüzde 3.8 artarken, yıllık bazda yüzde 16.7 azaldı. 

Cari fiyatlarla perakende ciro Mayıs’ta aylık bazda da, yüzde 4.7 arttı. Aynı dönemde gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 18.4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5.1 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8.4 azaldı.

Yıllık değişim, takvim etkisinden arındırılmış endeks değerlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimini, aylık değişim, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks değerlerinin bir önceki aya göre değişimini ifade ediyor. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler