TRY - Türk Lirası
EUR
15,2391
USD
13,4632
GBP
17,8893
CNY
2,1130
4.6 C
Ankara
11.5 C
İstanbul
7.7 C
İzmir
2 Aralık 2021, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitika"Pekin'den Londra'ya trenlerimiz ticarete başladılar"

  “Pekin’den Londra’ya trenlerimiz ticarete başladılar”

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bakan Karaismailoğlu Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı ile ilgili “Pekin’den Londra’ya artık trenlerimiz sık sık ticarete, lojistiğe başladılar” dedi

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattından taşınan yüklerin elleçlenmesi amacıyla kurulan Kars Lojistik Merkezi’nden bugüne kadar 349 tren ile 417 bin ton yük taşındığını belirtti.

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda demir yolu yatırımlarına ağırlık verdiklerinin altını çizerek bakanlığın yatırımlarında demir yolunun payını yüzde 60’lara kadar çıkaracaklarını kaydetti.

  " kuzey koridor olan rusya'dan geçen koridordaki kapasitenin yüzde 30'unu ülkemizden geçen orta koridora almak hedefimiz var"
  ” Kuzey koridor olan Rusya’dan geçen koridordaki kapasitenin yüzde 30’unu ülkemizden geçen orta koridora almak hedefimiz var”

  Bakan Karaismailoğlu, yolcu taşımacılığı ile birlikte yük taşımacılığı yatırımlarına da önem verdiklerini belirtip, “Bakü-Tiflis-Kars demir yolunun açılmasıyla artık Uzak Doğu’dan Uzak Avrupa’ya kadar kesintisiz ortak koridordan demir yolu işletmeciliği başladı. Pekin‘den Londra’ya artık trenlerimiz sık sık ticarete, lojistiğe başladılar. Kuzey koridor olan Rusya’dan geçen koridordaki kapasitenin yüzde 30’unu ülkemizden geçen orta koridora almak hedefimiz var. Bu doğrultuda çalışmalarımız ve politikalarımız devam ediyor. Yapımı devam eden hızlı tren hatlarının işletmeye alınmasıyla birlikte bu hatlarda yük taşımacılığı da yapılabilecek. 19 Kasım itibarıyla Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattında toplam bin 262 tren, 26 bin 214 konteyner ile 1 milyon 419 bin 686 ton yük taşındı” dedi.

  " merkezde toplam 19 adet demir yolu hattı bulunuyor"
  ” Merkezde toplam 19 adet demir yolu hattı bulunuyor”

  Bakan Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattından taşınan yüklerin elleçlenmesi amacıyla Kars Lojistik Merkezi’ni kurduklarını belirterek, “412 bin ton taşıma kapasitesi ile 400 bin metrekare lojistik alan kazandırıldı. Merkezde toplam 19 adet demir yolu hattı bulunuyor. Kars Lojistik Merkezi’nin açılmasından bu yana 349 tren ile 417 bin ton yük taşındı. Orta koridor, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu açılmasıyla birlikte işlevsel hale geldi ve Kars’ı önemli bir merkez haline getirdi. Bundan sonra bu aktiflik artarak devam edecek. Kars Lojistik Merkezi’nin altyapı çalışmaları tamamen bitti. Bu merkezin ikinci etap çalışmaları hazırlıklarını yapıyoruz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler