21.7 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
27.6 C
İzmir
27 Eylül 2021, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarPCR testi için alternatif bir çözüm gerekli

  PCR testi için alternatif bir çözüm gerekli

  Avatar of umut yılmaz
  Umut Yılmazhttps://haberton.com/
  Umut Yılmaz, Malatyalı, Muğla'da ikamet ediyor. Başta büyük şehirler olmak üzere, Türkiye'nin birçok ilinde yaşadı. Meslek olarak birçok platformda yazıyor ve serbest resim sanatçısı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okullarda yapılacak PCR testi taramasıyla ilgili, “belirtisiz vaka yaygınlığını anlayabilmek için sınırlı sayıda okulda yapılacak, velilerimiz önceden bilgilendirilip onayları istenecek” dedi.

  Bu uygulama ile çocuklarımızın aşı olmasalar dahi covid 19 virüsünün evlere taşınmasına engel olmak isteniliyor. Çünkü her okula giden öğrenci potansiyel bir taşıyıcı olabilir. Öğrencilerimiz ve 12 yaşından küçük tüm çocuklarımızın bağışıklık sistemi aktif olarak çalışınca virüsü kolayca yenebildikleri için bunu bir nezle veya grip gibi atlatabiliyorlar.

  Lakin bu virüsü evlerine götürdüklerinde bağışıklık sistemi zayıf ve kronik rahatsızlığı olanlar için potansiyel bir tehdit oluşturuyor. Bu sebepten PCR testine hayır demek düşüncesizlik olacaktır. Lakin şunu dile getirmeliyim ki bu burundan alınan örnek çocuklarımızın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olacak ve okuldan soğuyacaklarını düşünerekten, bir genizden veya geniz boşluğundan gelen mukozanın bir kaba veya tüpe örnek alınarak laboratuvara gönderilmesi ile sonuç alınabilmeli diye düşünüyorum.

  Pcr testi için alternatif bir çözüm gerekli
  PCR testi için alternatif bir çözüm gerekli

  Burnumuzdan ağzımıza açılan geniz boşluğundan ki mukoza örneği bu test için yeterli olmuyor mu? Olmuyorsa bunun başka bir çaresi olmalı diye düşünüyorum. Çünkü hiç bir aile ve çocuk bu buruna sokulacak olan çubuğu sevmeyecekler. İstekleri doğrultusunda olması için ise bunun bir kolay yolunu bulmak gerekiyor. Zoraki olsa o halde çok tepki toplayacağı daha 24 saat geçmeden ortaya çıktı.

  Sosyal medya hesaplarında bu tür haberlerin altına yazılan yüzlerce yorumun nereden baksanız %90 ı bu duruma karşı çıkıyor. O halde velilerimizi ve çocuklarımızı ikna edebilmek için bu sürüntü testine bir alternatif bulmamız gerekiyor çünkü güzel düşünülerek verilmiş bir karar olmasına rağmen rağbet görmeyeceği kesin. Aşı ve bu tür testlerin kitlesel sağlığı korumak adına yapıldığı ve bununda kısıtlamalar ile değil gönül rızası ile yapılmasının daha iyi olacağı kanaatindeyim.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler