TRY - Türk Lirası
EUR
20,285
USD
18,830
GBP
22,717
CNY
2,776
6 Şubat 2023, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriParkinsondan beyin pili ameliyatıyla kurtuldu

Parkinsondan beyin pili ameliyatıyla kurtuldu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Bursa’da yaşayan Ali Şen’e (38), 2008 yılında ‘Parkinson’ teşhisi konuldu. Şen, 14 yıldır mücadele ettiği hastalıktan ‘Derin Beyin Stimülasyonu (Beyin pili takılması)’ ameliyatıyla kurtuldu.

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde pandemi nedeniyle ara verilen beyin pili takılması ameliyatlarına yeniden başlandı. Türkiye’de sayılı hastanelerde yapılabilen ameliyat, Parkinson hastası Ali Şen’e uygulandı.

Ameliyatının ardından pil açılımı için hastaneye gelen Şen, operasyonu gerçekleştiren Beyin Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Selahattin Biçer ve Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Büyükkoyuncu Pekel tarafından muayene edildi. Muayene sonrası herhangi bir yan etki görülmeyince hastanın pil açılımı gerçekleştirildi.

Ameliyattan önce birinin desteği olmadan yürüyemeyen ve hareketlerini kontrol edemeyen Ali Şen, pil açılımının gerçekleşmesiyle tek başına yürümeye başladı. O anlar Şen’in doktorları tarafından muayene odasında cep telefonu kamerasıyla da görüntülendi.

Parkinsondan beyin pili ameliyatiyla kurtuldue - sağlık haberleri - haberton
Parkinsondan beyin pili ameliyatıyla kurtuldu

2 NÖROLOG, 1 PSİKİYATRİST VE 1 BEYİN CERRAHI KARAR VERDİ

Hastanın daha önce çeşitli yerlerde tedavi aldığını dile getiren Doç. Dr. Nilüfer Büyükkoyuncu Pekel, semptomların kontrol altına alınamaması ve diskinezi adı verilen hareket bozukluklarının ortaya çıkması üzerine hastayı, ileri evre tedaviler açısından değerlendirdiklerini belirtti.

2 nöroloji uzmanı, 1 psikiyatri doktoru ve 1 beyin cerrahından oluşan ekibin incelemesiyle ameliyat kararı alındığını vurgulayan Doç. Dr. Pekel, “Halk arasında beyin pili denilen derin beyin stimülasyonu operasyonuna karar verilerek, işlem gerçekleştirildi. Ameliyatımız 1 Kasım’da yapıldı ve ilk pil açılımı 10 Kasım’da gerçekleştirildi.

Bu ameliyatlar 2018, 2020 yılları arasında hastanemiz bünyesinde başarıyla gerçekleştiriliyordu. Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz ameliyatlara, kasım ayı itibarıyla yeniden başladık. Bundan sonrasında ihtiyacı olan hastalarımıza ameliyatlar, aktif bir şekilde yeniden yapılacaktır” dedi.

Parkinsondan beyin pili ameliyatiyla kurtuldua - sağlık haberleri - haberton
Bursa’da yaşayan ali şen’e (38), 2008 yılında ‘parkinson’ teşhisi konuldu. Şen, 14 yıldır mücadele ettiği hastalıktan ‘derin beyin stimülasyonu (beyin pili takılması)’ ameliyatıyla kurtuldu.

‘KASILMALAR YOK DERECESİNDE’

Yaklaşık 14 yıldır Parkinson hastalığıyla mücadele ettiğini belirten Ali Şen, “Genellikle sol bacağımda kasılma çok oluyordu. Titreme de oluyordu. Titreme ilaçlar sayesinde zamanla azaldı ama bu kasılmalardan dolayı çok zor durumda kalıyordum. Yüksek İhtisas Hastanesi’ne başvurdum.

Nilüfer hoca sayesinde beyin pili operasyonu geçirdim. Kasılmalar yok derecesinde artık. Sabah kalktığımda donuk oluyordum. Adım atamıyordum. Gün içerisinde kasılmalardan dolayı yürüyemiyordum. Çok fazla kasılmalar vardı. Ameliyat gayet iyi geçti. Şimdi daha iyiyim” diye konuştu

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler