TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerPakistan ile ticaret hedefimiz 5 milyar dolar

  Pakistan ile ticaret hedefimiz 5 milyar dolar

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Pakistan ile savunma sanayii alanında son dönemde geliştirilen iş birliğinden memnuniyet duyuyoruz. Pakistan ile ticaret hedefimiz yıllık 5 milyar dolar” dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Türkiye ile Pakistan arasında 7 iş birliği anlaşmasının imzalandığı görüşmelerin ardında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ortak basın toplantısı düzenledi.

  PAKİSTAN İLE TİCARET HEDEFİMİZ 5 MİLYAR DOLAR

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl Türkiye’nin Pakistan ile diplomatik ilişkilerinin 75’inci yılı olduğunu söyleyerek, “Türkiye- Pakistan ile ilişkilerimizi daha da güçlendirmeyi planlıyoruz. Görüşmede, ikili ilişkilerimiz ile bölgesel ve küresel meseleleri kapsamlı şekilde ele aldık. Pakistan ile savunma sanayii alanında son dönemde geliştirilen iş birliğinden memnuniyet duyuyoruz. Pakistan ile ticaret hedefimiz yıllık 5 milyar dolar. 

  Türkiye ile Pakistan arasında 7 iş birliği anlaşması imzalandı. Özellikle turizm, eğitim, iletişim, bilgi teknolojileri gibi sektörlerde iş birliğini geliştirmek için çalışıyoruz. Ekonomik iş birliğimizin lokomotifi iş insanlarımızı teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

  FETÖ’nün yapılanmasına karşı alınan önlemler için Pakistan’a teşekkür eden Erdoğan, “Terörün her türlü mücadelesinde Pakistan’a sonuna kadar destek veriyoruz. Afganistan’ın istikrara kavuşması için kritik dönemdir. İnsani krizin giderilmesi için birlikte çaba sarf ediyoruz. 4 bin tondan fazla iyilik treni yolladık. 5’inci için çalışmalarımız devam ediyor. Keşmir konusunda çözüm için desteğimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

  ‘BİRÇOK SORUNUMUZ ORTAKTIR’

  Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dinamik liderliğiyle ilişkilerin geliştiğini belirterek, “Türkiye Cumhurbaşkanına bize gösterdikleri ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye’ye gelmek bizim için ikinci evimize gelmek gibi. Pakistan ve Türkiye doğal ortaklardır, birçok sorunumuz ortaktır. Umuyoruz bu toplantılar çok verimli geçecektir. Güçlü bir iş dünyası temsilcileri heyeti haziran ayında Pakistan’ı ziyaret edecek. Bizler de hazırlık yapacağız.

  Sağlam sonuçların elde edilmesini sağlayacağız. Özellikle yenilenebilir enerji projelerinde Türkiye’nin desteğini almaktan memnunuz. Sayın Hulusi Akar’ın Milgem projesinin başlangıç töreninde bulundum. Taarruz helikopterleri konusunda ve yeni projeleri dört gözle bekliyoruz. Pakistan halkı da Sayın Cumhurbaşkanının belirttiği gibi Türkiye’nin Keşmir desteğinden dolayı memnun olmuştur. İşgal altındaki Keşmir bölgesindeki tehditlere rağmen Pakistan barıştan vazgeçmeyecektir” açıklamasında bulundu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler