TRY - Türk Lirası
EUR
19,291
USD
18,644
GBP
22,324
CNY
2,609
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerÖzer, tarım liseleri için Hollanda'ya gidecek

Özer, tarım liseleri için Hollanda’ya gidecek

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeniden yapılandırılan tarım liselerinin etkinliğinin geliştirilmesi çalışması kapsamında, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve uzmanlarla birlikte Hollanda’ya gidecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Bakan Mahmut Özer, tarım alanında nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi, Türkiye’nin tarımsal üretim üssü haline gelmesinde tarım liselerinin aktif rol alması için uygulamaları yerinde görmek için 19-20 Ekim’de Hollanda’ya ziyaret gerçekleştirecek.

Bakan Özer, Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Robbert Dıjkgraaf ile bir araya gelecek. Bakan Özer’in Hollandalı mevkidaşı Dıjkgraaf ile yapacağı görüşmede 2 ülke arasındaki mevcut ve muhtemel iş birliklerinin ele alınması bekleniyor.

Özer, tarım alanında dünyada en iyi üniversite olarak kabul edilen Wageningen Üniversitesi ile yenilikçi tarım uygulamaların yapıldığı ve sektör ile eğitim kurumlarının bir arada yer aldığı World Horti Center’ı ve tarım alanında örnek teşkil eden okullar ile kuruluşları ziyaret edecek. Özer,  Wageningen Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Sjoukje Heimovaara ile de görüşecek.

Özer’in, Hollanda ziyaretinde genel olarak tarım eğitimi konusundaki tecrübeler ve iyi uygulamalar hakkında bilgi edinilmesi, tarım başta olmak üzere eğitimin farklı alanlarında iş birliği imkanlarının değerlendirilmesi amaçlanıyor.

BAKAN ÖZER: TARIM LİSESİ SAYISINI 146’YA ULAŞTIRDIK

Bakan Özer, Hollanda ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, son dönemlerde özellikle gıda tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntıların tarım ve hayvancılık alanını çok daha kritik bir sektör olarak ön plana çıkardığını belirterek, “123 tane tarım listesine ilave olarak bu sene 23 tane daha açarak tarım lisesi sayısını 146’ya ulaştırdık” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeniden yapılandırılan tarım liselerinin etkinliğinin geliştirilmesi çalışması kapsamında, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve uzmanlarla birlikte Hollanda’ya gidecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’yla birlikte kapsamlı iş birliği protokolü geliştirdiklerini aktaran Özer,  “Tarım liselerimizin birlikte müfredatının güncellenmesi ve son teknoloji uygulama laboratuvarlarının tesisi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önceliklerine göre eğitimin yeniden dizaynıyla ilgili çok kapsamlı bir iş birliğine adım attık.

Aynı zamanda bu liselerimizin uygulama alanı olan 4 milyon metrekarede de Ar-Ge merkezleri kurarak tarımla ve hayvancılıkla ilgili yeni yaklaşımları uygulamalı bir şekilde gerçekleştirme imkanına kavuşmuş olduk” diye konuştu.

Bakan Özer, dünyadaki tarım uygulamalarında önemli başarılara imza atan Hollanda’daki tarım uygulamalarını yerinde görmek istediklerini belirterek, “Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’müzle, uzman arkadaşlarımızla birlikte 2 günlük bir Hollanda ziyareti gerçekleştireceğiz.

Orada hem Eğitim Bakanı’yla hem de tarımla ilgili dünyada çok ünlü çalışmalara imza atmış olan üniversitelerde tarım eğitiminin nasıl yapıldığı, nasıl iyileştirildiği ve yeni teknolojilerle tarıma bakışın nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili yeni gelişmeleri yerinde görme imkanımız olacak. Umut ediyorum ki Hollanda’daki çalışmalarla birlikte Türkiye’de son 1 yıl içerisinde gerçekleştirmiş olduğumuz tarım alanındaki yeni yaklaşımı çok daha güçlü hale getirme imkanına kavuşmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler