TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerÖzbekistan ücretsiz geçiş belgesi kotasında % 60 artış

Özbekistan ücretsiz geçiş belgesi kotasında % 60 artış

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca Özbekistan ücretsiz geçiş belgesi kotası 10 bin iken yüzde 60 artış ile 16 bine ulaştı.

Sağlanan bu artış ile Özbekistan’a yapılan taşımalarda, uluslararası karayolu taşımacılığı sektörüne sefer başına 400 dolar, toplamda ise 2,4 milyon dolarlık tasarruf imkanı sağlandı ve toplam geçiş belgesi kotası 37 binden 38 bine yükseltildi” açıklaması yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı‘ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye-Özbekistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı’nın 30 Haziran-1 Temmuz’da Özbekistan’ın Taşkent kentinde gerçekleştirildiği belirtildi. Toplantıda Türk ve Özbek teknik heyetlerinin bir araya gelerek, geçiş belgelerinin elektronik ortama aktarılması konusunda görüşmeler gerçekleştirildiği belirtilerek, ”Yapılacak çalışmalar hakkında yol haritası belirlendi. Türkiye ve Özbekistan tarafından başlatılan bu proje, uluslararası karayolu taşımacılığı alanında dünyadaki ilk elektronik geçiş belgesi projesi niteliğinde olurken testlere yaz sonunda başlanılması planlanmaktadır. Ayrıca elektronik geçiş belgesi ile birlikte, taşımacıların geçiş belgelerine çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmelerine imkân sağlanacaktır” denildi.

Özbekistan ücretsiz geçiş belgesi kotasının 10 bin iken yüzde 60 artış ile 16 bine ulaştığı belirtilerek, “Sağlanan bu artış ile Özbekistan’a yapılan taşımalarda, uluslararası karayolu taşımacılığı sektörüne sefer başına 400 dolar, toplamda ise 2,4 milyon dolarlık tasarruf imkanı sağlandı ve toplam geçiş belgesi kotası 37 binden 38 bine yükseltildi” denildi. 

Ayrıca açıklamada Orta Asya’ya yapılan taşımaların büyük kısmının Özbekistan’a yapıldığı da vurgulandı. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler