31.8 C
Ankara
33 C
İstanbul
38.6 C
İzmir
Cuma, Temmuz 30, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanOrta çağ dönemine ait eserler bulundu

  Orta çağ dönemine ait eserler bulundu

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  5 bin yıllık tarihi kalıntıların bulunduğu Zincirli Höyük’te, başlatılan kazı çalışmalarının 13’üncü etabında, Demir ve Orta Çağ dönemine ait eserler bulundu.

  Gaziantep‘in İslahiye ilçesinde, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Zincirli Mahallesi’nde yer alan ve pandemi nedeniyle 2 yıldır çalışmalarına ara verilen Zincirli Höyük’te, 8 hafta sürecek 13’üncü etap kazılarına başlandı. 40 hektarlık alanda, 3 noktada yapılan kazı çalışmalarını, Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. David Schloen’in başkanlığında 15 arkeolog ve öğrencilerin de yer aldığı 40 kişilik ekip yürütüyor.

  Orta çağ dönemine ait eserler bulundu
  Orta Çağ dönemine ait eserler bulundu

  Kazı eş direktörü Virginia Herrmann, Zincirli Höyük bölgesinde yapılan kazılarda çıkan mutfak ve ambar olarak kullanılan alanların tespit edildiğini, yerleşim alanları içinde yapılan kazılara da devam edildiğini söyledi. Zincirli Höyük’teki kazı sorumlularından Kate Morgan ise, kazılarda şu ana kadar dönemin krallarına ait steller, heykeller, makyaj kutusu, Demir ve Orta Çağ’a ait bileziklerle 2 aslan sfenksleri bulunduğunu kaydetti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler