TRY - Türk Lirası
EUR
15,2567
USD
13,5248
GBP
18,2805
CNY
2,1392
-2.4 C
Ankara
0.8 C
İstanbul
4.6 C
İzmir
26 Ocak 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaYazarlarOnline diyet ve egzersiz yeni normali

  Online diyet ve egzersiz yeni normali

  Avatar of güliz yıldız zeren
  Güliz Yıldız Zerenhttps://haberton.com/
  Güliz Yıldız Zeren, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi mezunu. Ankara’nın Polatlı ilçesinde yerel gazetede muhabir olarak başladığı meslek hayatına İzmir’de sağlık sektöründe kurumsal iletişim-hasta hakları sorumlusu olarak devam etti. Yine İzmir’de yerel gazetede editör-muhabir olarak görev yaptı. Ardından İzmir’de bir kamu kurumunda basın departmanında basın danışmanlığı görevinde bulundu. Çeşitli platformlarda içerik editörü olarak metin yazarlığı gerçekleştirdi. Serbest Gazeteci olarak meslek hayatına devam ediyor. Fotoğraf ve röportaj özel ilgi alanları dışında, kanaviçe sanatı ile ilgileniyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Online diyet ve egzersiz yeni normali! COVID-19 salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, yaşanan insan kayıpları da aşısızlar başta olmak üzere devam ediyor.

  Pandeminin başından bu yana uygulanan kısıtlamalar yeni bir yaşam alışkanlığının ortaya çıkmasına neden oldu. ‘Temassız ve online’ kavramları; çalışma hayatı, günlük yaşam koşullarında pandemiden korunma yöntemi olarak ortaya çıktı. Online sistemi pandemi döneminde en çok kullanan diyetisyenler ve spor eğitmenleri oldu. Bizler de ‘online’ spor ve diyet danışmanlığı yapan kişilerle yeni sistemin eksilerini artılarını konuşarak bir durum tespitinde bulunalım istedik.

  Çin’in Wuhan kentinde başlayan Koronavirüs hastalığı dalga dalga yayılarak tüm ülkeleri etkisi altına aldı. Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart 2020 tarihinde resmi olarak pandemi ilan etti. Türkiye’de de COVİD-19 ilk vaka açıklama tarihi tam da bugüne denk geldi. Ülkemiz için bu tarihten sonra alışık olduğumuz yaşam dinamikleri sokağa çıkma yasaklarının uygulanması kararlarıyla değişikliğe uğradı. Çalışma, sosyal ve günlük hayat koşturmacası her yaştan insan için başkalaştı. İnsanlar evde kalmaya salgından korunma motivasyonu ile alışırken ‘online’ çalışma, alışveriş yapma ve daha birçok online hizmet tercih edilir oldu.

  Online diyet ve egzersiz yeni normali
  Online diyet ve egzersiz yeni normali

  Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak

  Pandemiden korunalım aman koronavirüse yakalanmayalım derken, hareketsiz bir yaşama ve çok da sağlıklı olmayan bir beslenme durumuna geçtik. Evlerde mutfaklar birincil mekanlarımız oldu. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye ilgi artı. Mutluluğu karbonhidratta arayan bir haleti ruhiye hakim oldu. Bu noktada da imdadımıza ‘online’ temassız sistem yetişti.

  Online diyet ve egzersiz yeni normali! Covid-19 salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, yaşanan insan kayıpları da aşısızlar başta olmak üzere devam ediyor.
  Online diyet ve egzersiz yeni normali! COVID-19 salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, yaşanan insan kayıpları da aşısızlar başta olmak üzere devam ediyor.

  Pandeminin şanslıları

  Salgın sürecinde hizmet sektöründe görev alan birçok işyeri ekonomik anlamda sarsılırken, bu durumu avantaja çevirebilenler de vardı. Hareketsiz yaşam ‘online’ sisteme ayak uyduran spor danışmanları tarafından bertaraf edildi. Spor salonları boşalırken, online spor dersleri veren fitness, pilates ve yoga eğitmenleri sayesinde insanlar evlerinde sağlıklı olmaya çabaladı.

  Sosyal medya kişilerin online sistem üzerinden bir danışman eşliğinde spor yapma tercihinde bulunmaları için olanak sağladı. Yine spor eğitmenleri gibi diyetisyenler de yüz yüze görüşmelere ara vermek zorunda kalınca, mevcut danışanlarıyla ve yenileriyle online sistem üzerinden destek olmaya başladı.

  Diyetisyen Adsız: Online sistem devam etmeli

  İzmir’de özel bir hastanede çalışan Diyetisyen Beyza Mekseliyna Adsız online diyetler, diyetisyen desteği alma konusunda toplumun pandemi döneminde ilgisinin daha da arttığını , online danışan, danışmanlık hizmetinin pandemiden sonra da devam edeceğini düşündüğünü söyledi.

  Adsız, “Pandemi süreci insanların sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı olmadığını, en ufak bir duygu durumunda beslenme düzeninin değişebildiğini, sağlıklı beslenmeyi hayatına adapte eden insan sayısının çok az olduğunu çok net göstermiş oldu. Online danışanlarla videolu konuşmalarla sürecin başarılı bir şekilde ilerlemesi için elimizden geleni yapıyoruz.

  Online diyetlerin yüz yüze görüşmeden pek farkı yok çünkü her şey kişinin iradesiyle alakalı. Online hizmet farklı ülkelerde yaşayan insanlara bu hizmetin verilmesi açısından da faydalı oldu.

  Pandemiyle beraber sağlığımızı korumanın, ona sahip çıkmanın değerini bir kez daha anlamış olduk. Bireylerin beslenme durumu iyi olduğunda COVID-19 komplikasyonlarından korunma olasılığı da artmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, insan sağlığının korunması ve gelişmesi için önemlidir” dedi.  

  261841598 459566385884660 1377816970977428323 n - yazarlar - haberton

  Yoga Eğitmeni Çerçioğlu: Yer ve zaman özgürlüğü getirdi

  Salonlardan ekranlara geçişte zorluklar yaşadıklarını söyleyen İzmir’de Yoga ve Fitness Eğitmenliği yapan Gizem Çerçioğlu, “bir adaptasyon sürecinden geçtik” dedi.  Çerçioğlu şunları söyledi: “Online dersler yüz yüze derler kadar etkili olmasa da kısıtlamalar süresince oldukça verimli oldu. Canlı yayınlarla daha çok insanla bağlantı kurup, onları spora teşvik ettik. İnsanlar da salgından ötürü olarak online derslere yöneldiler.

  Online diyet ve egzersiz yeni normali! Covid-19 salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, yaşanan insan kayıpları da aşısızlar başta olmak üzere devam ediyor.
  Online diyet ve egzersiz yeni normali! COVID-19 salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, yaşanan insan kayıpları da aşısızlar başta olmak üzere devam ediyor.

  Online sistemde, temasın olmaması salgından korunmada avantaj sağladı. Türkiye ve dünya üzerinden pek çok yerden danışanım oldu. Online sistem yer ve zaman özgürlüğü getirdi.” Eğitmen Çerçioğlu, online sistem üzerinden spor danışmanlığı almanın hangi durumlarda sakıncalı olabileceği ile ilgili şu noktalara değindi:  “Geçmişten gelen ya da sonradan oluşan sakatlıklarınız, şikayetleriniz var ise doğru insanla çalışmak ve dersleri birebir yapmak önemli. Çünkü yanlış yaptığınız hareketler size yarardan çok zarara sebep olabilir. Her şeyde olduğu gibi bilinçli ilerlemek gerek.”              

  Fitness Eğitmeni Kayaalp: Online egzersiz zaman kazandırdı

  Sosyal medya üzerinden online eğitimler veren Fitness Eğitmeni Yunus Emre Kayaalp, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Online sistem üzerinden spor danışmanlığı yapmanın en büyük artısı zamandan tasarruf sağlaması oldu. Ulaşıma harcanan vakit ortadan kalktı. Aynı gün içerisinde daha fazla seans yapma imkanı doğdu. Ders planlamaları daha esnek bir hal aldı. Daha fazla talep gelmeye başladı.

  Ancak seanslar sırasında müdahale imkanı azaldı. Uzaktan verilen geri bildirimler beraberken verilen geri bildirimlere kıyasla daha etkisiz kaldı. Bu da seansları her iki taraf için de biraz zorlaştırdı. Bireyler hizmet alacakları danışmanlarını iyi araştırsınlar, eğitimleri olduğundan emin olsunlar. Danışmanlık almadan önce kısa da olsa kendilerini, beklentilerini anlatsınlar ve karşı taraftan alacakları yardım konusunda her noktayı netleştirsinler.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler