TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
26 Kasım 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarÖlümü hatırlıyor musunuz?

Ölümü hatırlıyor musunuz?

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Ölümü hatırlıyor musunuz? Ölüm bir şah damarı kadar bize yakın ama yokmuş gibi davranıp yaşamaya devam ediyoruz.

Bir yakınımız ölüyor ellerimizle toprağa verip hayata kaldığımız yerden devam ediyoruz. İnsanoğlu ölümü bilmesine karşın sonsuz yaşayacakmış gibi davranıyor. Yaradılış gayesi ömrünü tüketirken faydalı olabilmeyi düşünüyormuyuz.  Doğarken  ölümü bilerek doğuyoruz. Bir bebeğin dünyaya geldiğinde ağladığını hepimiz biliyoruz. Aile bireyi yetiştirir. Bir çoğu genle bir çoğu ile yaşayarak öğreniriz . Ama ölüm hep vardır.

Schopenhauer, “şayet insanların bütün arzuları, dilekleri daha doğar doğmaz yerine getirilmiş olsaydı, insanlar neyle doldururlardı hayatlarını ve neyle geçirirlerdi zamanlarını” diye sorar. İnsan bencil bir varlıktır çoğu zaman kendini düşünür. Çevresindekilere yaptıklarını anlamaz ya da umursamaz. Adalet kavramı sadece kendisine çalışır. İnsanın istekleri olmasa yaşayamaz kaçımız bir başakası için güzel şeyler dileyebiliyoruz.

Ölüm islamiyette bedenin fani dünyadan baki dünyaya geçiş evresidir. Ömrünü bitiren insan yaptıkları için sorguya çekilir. Kıyamet gününe kadar kabirde ya rahat bir süreç ya da azab içindeki süreci başlar. Keşke dememek için örümüzü kaliteli ve güzel geçirmeliyiz.

Hayllerimiz peşinden gitmeliyiz sevmeyi unutmamalıyız. Dinimiz sevgi ve barış dinidr. Kolaylıklarla doludur anlamak ve yaşayabilmek önemlidir.

Ölümü hatırlıyor musunuz?
Ölümü hatırlıyor musunuz?

Ölümü biliyorum ve unutmuyorum nefes aldığım her gün ne yapabilirim diye düşünüyorum. Bazen yalnız olmak iyi geliyor kendimi dinliyor ve ruhumu dinlendiriyorum. Bazen kalabalığın içine karışıp kayboluyorum. Görmediğim bir şehre gidip güneşiin batışını izliyorum. Hepimiz aynı şartlarda doğmuyoruz bazen ekonomik şartlar ya da hayatın getirdikleri biz zorluyor.

Dünya da cevabı olmayan bir soru yok benim felsefem bu ölümü unutan çok yaşayacakmış gibi maddiyata sığınan kibirlenen insan aslında sen herşeyin sahibi değil sadece kullanan bir misafirsin.

Sevgi kalplerinizde olduğu sürece kim olursanız olun iyi biri olarak anılmak en güzeli hayat bir hediye ise mutlu olmak size kalmiş. Herkese ömrünü güzel geçirexeği ders alarak yaşayacağı bir ömür nasip etmesini diliyorum.

Mevlam bizi dünyaya getirirken ömrümüz biçilmişti içini dolmurmak biz ait ölümü unutmadan hakkı adaleti hatırlayarak yaşamak dileğiyle.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler