TRY - Türk Lirası
EUR
20,520
USD
18,823
GBP
22,992
CNY
2,792
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerYaşamÖlüme terk edilen Belçika kurdunu hayata bağladı

Ölüme terk edilen Belçika kurdunu hayata bağladı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Erzurum’da, bir çoban tarafından av tüfeğiyle vurulduktan sonra arazide ölüme terk edilen Belçika kurdu cinsi köpeği, güzellik uzmanı Çağla Gülkan Özcoşar (40) sahiplenip kent merkezine getirdi.

Erzurum’da, 2 çocuk annesi, güzellik uzmanı Çağla Gülkan Özcoşar, bir cenazeye katılmak için mayıs ayında Uzundere ilçesine gitti. Özçoşar, arazide dolaşırken çalıların arasında bulduğu yaralı köpeğin, bir köyün çobanı tarafından, sürüye saldıracak kurt zannedilip av tüfeğiyle vurulduğunu ve ölüme terk edildiğini öğrendi. Özcoşar, köylülerin ‘yaşamaz’ dediği köpeği kucaklayıp ilçe merkezine, oradan da otomobille Erzurum’a getirdi.

Olume terk edilen belcika kurdunu hayata bagladif - yaşam - haberton
Ölüme terk edilen belçika kurdunu hayata bağladı

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde ameliyata alınan köpeğin parçalanan ön sağ bacağına müdahale edildi, vücuduna isabet eden birçok saçma çıkartıldı ve kurtlanan yaraları temizlendi. Özcoşar’ın, evinde baktığı ve ‘Hera’ adı verilen köpek, 52 gün sonra 7 yavru dünyaya getirdi. Anne köpeğin kullandığı ilaçlar nedeniyle emzirdiği 4 yavrusu öldü. Hayatta kalan 3 yavru için de süt anne bulundu. Yavrular büyüyüp sütten kesilince de sahiplendirildi.

‘BİR UMUT, ALIP GETİRDİM’

Evinde çocukları, kedileri ve Hera ile mutlu bir yaşam sürdüklerini söyleyen Çağla Gülkan Özcoşar, hayvanlara yapılan eziyete son verilmesini isteyerek, “Bir yakınımın cenazesi dolasıyla Uzundere’nin bir köyüne gittik. Orada çalılıkta, ölüme yatmış ve her tarafı kurtlanmış bir köpek bulduk. İlçedeki veteriner ‘burada yapılabilecek hiçbir şey yok’ dedi.

Erzurum’a getirmeye karar verdim. Köylüler, ‘ölüyor zaten bundan bir şey olmaz’ dedi. Köpek uzun süre yaralı kaldığı için kurtlanmış. Kurtların yediği yerlerin büyük bir bölümü deforme olmuş, çürümüştü. ‘Bir umut’ diye alıp getirdim. Parçalanan bacağı ve yaraları için 3 kez ameliyat yapıldı. Hamileymiş, tedavisi devam ederken 7 tane yavrumuz oldu.

Olume terk edilen belcika kurdunu hayata - yaşam - haberton
Erzurum’da, bir çoban tarafından av tüfeğiyle vurulduktan sonra arazide ölüme terk edilen belçika kurdu cinsi köpeği, güzellik uzmanı çağla gülkan özcoşar (40) sahiplenip kent merkezine getirdi.

İlaç kullanıp emzirdiği için dördünü kaybettik. Hayatta kalan yavrulara Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin barınağında süt anne bulduk. Orada büyüdüler, daha sonra sahiplendirdik. Hera ismini koyduğumuz Belçika kurdu 3 yaşında. Eğitimli bir köpek, oraya nasıl gitmiş bilmiyoruz. Sahibini bulamadık. Artık o bizim evladımız oldu. Parçalanan ayağını yere basamadığı için ortez yaptırdım. Dışarı çıkardığımda onu kullanıyoruz. Umarım ayağını tekrar kullanabilir” diye konuştu.

Çağla Gülkan Özcoşar’ın isteğiyle Hera’ya ortez yaptıklarını belirten medikal Yusuf Mat, “Teknisyenlerimiz köpeğin ölçüsünü alarak uygun bir ortez taktık. Kontrol için geldiğimizde rahat ettiğini ama bazı eksiklikler olduğunu gördük. Onları da gidereceğiz. Hayvan korktuğu için bacağını yere basmıyor.

Biz o ortezi hem köpeğin ayağındaki kırık kemiği korumak hem de ayağı geri çekmesin diye yaptık. Ama dikkat ettiğim kadarıyla üst tarafında ufak bir değişiklik yapmamız gerektiğini gördüm. Yakında daha iyi olacak” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler