TRY - Türk Lirası
EUR
18,1782
USD
18,5368
GBP
20,6018
CNY
2,6056
16 C
Ankara
21.6 C
İstanbul
19.2 C
İzmir
30 Eylül 2022, Cuma

Oltu Çayı kurudu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Erzurum’un Karadeniz sınırında kalan Oltu Çayı, 35 ile 40 derece arasında seyreden hava sıcaklığında tamamen kurudu.       

Ağustos ayında sıcakların kavurduğu Erzurum’a 116 kilometre mesafede, Karadeniz Bölgesi’ne sınır olan 1275 rakımlı Oltu ilçesinde de son yılların en sıcak günleri yaşanıyor. Meteoroloji verilerine göre, en yüksek sıcaklığın 40 dereceye ulaştığı ilçede ilkbahar aylarında taşkınların yaşandığı Oltu Çayı, tamamen kurudu. Kargapazarı Dağları’ndan doğan ve Oltu’yu ortadan ikiye bölen çaydaki kuraklık nedeniyle tarım arazileri de susuz kaldı.

Oltu cayi kurudu 2 - yerel haberler - haberton
Oltu çayı kurudu 1

Oltu Çayı’nın suladığı arazilerin susuz kaldığını belirten Ekrem Aydın, “Çocukluğumuzda yüzdüğümüz Oltu Çayı maalesef kurumuş durumda. Oltu Çayı’nı bu durumda gördüğüm için inanın çok üzüldüm. Oltu Çayı’ndan sulanan tarım arazileri susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya. Tabi küresel ısınmanın neticesinde de Oltu Çayı’nın bu durumu bizleri üzüyor. Çayın eski günlerini arıyoruz” diye konuştu. 

Sebahattin Alkan da ilçede hava sıcaklığının 40 dereceye kadar çıkmasıyla Oltu Çayı’nın kuruduğunu dile getirdi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler