TRY - Türk Lirası
EUR
20,581
USD
19,072
GBP
23,369
CNY
2,780
24 Mart 2023, Cuma
Ana SayfaPolitikaCHP HaberleriOHAL kararını reddediyoruz

OHAL kararını reddediyoruz

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle 10 ilde 3 ay süreyle OHAL ilan edilmesine ilişkin, “OHAL kararı doğru bir karar değildir. OHAL kararını reddediyoruz” dedi.

CHP’li Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özkoç, Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL kararının yarın TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini hatırlatarak, “OHAL kararı doğru bir karar değildir. OHAL kararını reddediyoruz. Afet bölgesi ilanıyla Afet Kanunu ile mümkün hale gelen her şey aslında yapılabilir şeylerdir ve bunun için yasa yeterlidir. Afet Kanunu ve Anayasa, deprem bölgesinde hayat kurtarmak ve insanımıza yardım götürmek için her türlü imkanı ve olağanüstü yetkileri de içermektedir.

OHAL ilanı bu anlamda ne gerekçeyle yapılıyor, daha bugüne kadar iktidar bunu bize açıklamadı. Eğer ‘OHAL, hızlı karar almak için’ diyorsanız, bugün Cumhurbaşkanı’nın isteyip de yapamadığı; kurumları, kuralları işletemediği tek bir alan var mı? Çıkıp birinin bunu söylemesi gerekiyor. Yapabilmesi için yetki var fakat yetkisini millet menfaati için kullanmayan bir irade ortada duruyor. Cumhurbaşkanı’na orantısız sürede, orantısız yetki veren OHAL yasasını kesinlikle reddediyoruz. Cumhurbaşkanı’nın zaten yeteri kadar yetkisi var. İstediği kararnameyi çıkarabilir. Biz OHAL yasasını çıkarmak isteyen bu iradeye, Recep Tayyip Erdoğan’a ve bu iktidara kesinlikle güvenmiyoruz” diye konuştu. 

CHP’li Özkoç, OHAL kararına karşı çıktılarını ve Genel Kurul’dan geçmesine izin vermeyeceklerini söyledi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler