TRY - Türk Lirası
EUR
20,557
USD
19,042
GBP
23,395
CNY
2,766
22 Mart 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerPolitikaOHAL kapsamındaki 2 kararname, Meclis'te

OHAL kapsamındaki 2 kararname, Meclis’te

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afet bölgesinde ilan edilen OHAL kapsamındaki 2 kararname, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

TBMM Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı’nca Meclis’e sunulan ‘OHAL Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ ile ‘OHAL Kapsamında Bankalar ve Konsolide Denetime Tabi Kuruluşlarca Yapılacak Bağış ve Yardımlara İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni, Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale etti.

İlk kararname, OHAL ilan edilen illerdeki kamu kurum ve kuruşlarında görev yapanların, statülerine ve çalışma şekli ile kendi mevzuatlarındaki kısıtlayıcı hükümlere bakılmaksızın, OHAL’in gerekli kıldığı durumlar sebebiyle görevlendirilmelerini öngörüyor. 19 Ocak 2023 tarihli ‘Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a dayanarak kadroya geçmek isteyen sözleşmeli personel için belirlenen başvuru süresinin 31 Mart 2023 tarihine, atama süresinin ise 28 Nisan 2023 tarihine kadar uzatılması amaçlanıyor.

‘OHAL Kapsamında Bankalar ve Konsolide Denetime Tabi Kuruluşlarca Yapılacak Bağış ve Yardımlara İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ ise afet bölgesinde hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması ve depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, bankalar ve konsolide denetime tabi kuruluşlar tarafından, Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) OHAL süresince yapılacak bağış ve yardımların, Bankacılık Kanunu’nda belirlenen bağış sınırlamalarından muaf tutulmasını öngörüyor. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler