TRY - Türk Lirası
EUR
18,2355
USD
17,9126
GBP
21,6250
CNY
2,6489
23.5 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.7 C
İzmir
7 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerNükleer bomba patlasa yeterli yardımı yapılamaz

  Nükleer bomba patlasa yeterli yardımı yapılamaz

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Peter Maurer, bugün Avusturya’da başlayan Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşmasına Taraf Devletlerin İlk Toplantısı’nda konuştu. Maurer, bir nükleer bomba patlasa, hiç kimsenin ve hiçbir kuruluşun mağdurlara yeterli yardımı sağlamayacağını belirtti.  

  Maurer Avusturya’nın başkenti Viyana’da bugün başlayan toplantıda yaptığı konuşmasında “Bir nükleer bomba patlasa hiçbir devlet veya uluslararası organ, acil insani durumu veya uzun vadeli sonuçları yeterince ele alamaz veya mağdurlara yeterli yardımı sağlayamaz” dedi.

  Maurer, Ukrayna’daki çatışmayla nükleer caydırıcılık teorilerinin görünür bir dinçlik ve meşruiyet kazandığını vurgulayarak “Nükleer silahların varlığının devam etmesi insanlık için en büyük tehditlerden biridir” dedi. 21 ve 23 Haziran arasında devam edecek toplantının ilk gününde konuşan Maurer, nükleer silahların bireysel ve toplu sağlık, esenlik, çevre ve gıda güvenliği ile iklim dahil olmak üzere insan güvenliği için büyük riskler oluşturduğunu ifade etti.

  Nukleer bomba patlasa yeterli yardimi yapilamaz 1 - dış haberler - haberton
  Nükleer bomba patlasa yeterli yardımı yapılamaz

  ‘NÜKLEER KULLANMA TEHDİDİ, TİKSİNDİRİCİDİR’

  Maurer konuşmasında nükleer kullanma tehdidine değinerek “Nükleer silahların herhangi bir şekilde kullanılması, insanlık ilkelerine ve kamu vicdanının prensiplerine aykırı olacaktır. Nükleer silah kullanma tehdidi, ICRC’nin görüşüne göre aynı derecede tiksindiricidir, çünkü bu onları fiilen kullanma olasılığını ima eder” dedi. ICRC Başkanı Maurer, ICRC’nin, anlaşmanın uygulanması ve bu toplantının sonuçları hakkında ‘Taraf Devletlere’ somut tavsiyeler içeren bir çalışma belgesi sunduğunu ve bu belgenin dikkate alınmasını şiddetle tavsiye ettiğini vurguladı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler