TRY - Türk Lirası
EUR
19,285
USD
18,635
GBP
22,300
CNY
2,608
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaHaberler'Noel Baba'nın mezarı dünya gündeminde

‘Noel Baba’nın mezarı dünya gündeminde

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Antalya’nın Demre ilçesindeki kilisesinde yapılan kazılarda Noel Baba’nın mezarıyla ilgili ortaya çıkan keşif dünya basınında geniş yankı buldu.

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, ‘Noel Baba‘ olarak bilinen Aziz Nikolaos’un Demre’deki kilisesinde 1850’de Rusların, onarımında yarım bıraktığı sanılan kubbedeki üst açıklığının, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği ve göğe yükseldiğine inanılan Kutsal Kabir Kilisesi’ndeki mimariyle aynı olduğunu belirledi.

Bu açıklığın bilinçli bırakıldığını aktaran Kurul Başkanı Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Eravşar, Aziz Nikolaos’un mezarının tam yeriyle ilgili şu ana kadarki en önemli keşif ve bulgulardan birine ulaştıklarını kaydetti.

‘Noel Baba’nın mezarı dünya gündeminde

Prof. Dr. Eravşar, kazılarda Aziz Nikolaos’un ayak bastığı zemin döşemelerle mezarın olduğu belirlenen yerin üstünde Hz. İsa’nın freskinin ortaya çıkarıldığını da söyledi.

DÜNYADA MANŞET OLDU

Ortaya çıkan yeni keşiflerin DHA tarafından gündeme getirilmesi, dünya basınında geniş yankı buldu. Konuya ilişkin Eravşar’la yapılan röportaj, birçok Avrupa ülkesi ve ABD’de haber oldu, Daily Mail, The Sun, The Express, LBC, Newyork Post, Fox News, Washington Times, News 24 gibi medya kuruluşlarında yayınlandı.

Antalya’nın Demre ilçesindeki kilisesinde yapılan kazılarda Noel Baba’nın mezarıyla ilgili ortaya çıkan keşif dünya basınında geniş yankı buldu.

Aziz Nikolaos’a ait yeni keşiflerle ilgili dünyanın önde gelen birçok medya kuruluşundan yeni röportaj talepleri gelirken, yurt dışından birçok arkeolog ve araştırmacının da incelemeler yapmak için izin başvuruları yaptığı öğrenildi.

KUDÜS’TEKİ KİLİSENİN MİMARİSİNE BENZETİLİYOR

Aziz Nikolaos’un adını taşıyan Demre’deki kilisede bulunan mezarının olduğu yer, Kudüs’te Hz. İsa’nın bedeninin gömülüp göğe yükseldiğine inanılan Kutsal Kabir Kilisesi’ndeki mimariye benzetiliyor. Kutsal Kabir Kilisesi’nde Hz. İsa’nın çarmıhtan sonra konulduğuna inanılan kabrin tam üzerine gelen ve göğe yükseldiğini simgeleyen açıklık, Aziz Nikolaos Kilisesi’nde de Hz. İsa freskinin bulunduğu kubbenin ortasında yer alıyor.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler