TRY - Türk Lirası
EUR
11,1860
USD
9,6039
GBP
13,2268
CNY
1,5046
RUB
0,1364
18.7 C
Ankara
18.8 C
İstanbul
21 C
İzmir
22 Ekim 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerNoel Baba Kuş Cenneti'nde 150 kuş türü var

  Noel Baba Kuş Cenneti’nde 150 kuş türü var

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Antalya’nın Demre ilçesindeki Noel Baba Kuş Cenneti’nde, soğuk havanın etkisini gösterdiği bölgelerden göç eden kuşlarla yoğunluk yaşanmaya başladı.

  Flamingolarla birlikte değişik türde on binlerce kuş, bölgede konaklıyor.

  Çayağzı Limanı Yolu ile Andriake Antik Kenti arasında kalan, Akdeniz Bölgesi’ndeki en önemli sulak alanlardan biri olan 1000 hektarlık bölge, 1989 yılında Demre Belediyesi tarafından ‘kuş cenneti‘ ilan edildi. Kükürtlü ve soğuk suyu olan alanda 150 kuş türünün yaşadığı tespit edildi. Özellikle karabatak, çeşitli yaban ördek türleri, meke, balıkçıllar alanda yaşayan kuşların başlıcaları olurken, bu alanda 61 kuş türü de üreme yapıyor. Kuş sayısının her geçen yıl arttığı cennette, şu anda sazlıklar arasında yaşamını sürdüren milyonlarca kuş bulunuyor.

  Noel baba kuş cenneti'nde 150 kuş türü var
  Noel Baba Kuş Cenneti’nde 150 kuş türü var

  Demre halkı, turizmciler, yatçılar alanın doğal bekçileri. Bu sulak alan, son yıllarda Demre turizmi için çok önemli bir yer tutuyor. Özellikle kuş fotoğrafçıları ve kuş gözlemcileri için son yıllarda cazibe merkezi olan Kuş Cenneti, bu yıl pandemi nedeniyle sakin bir dönem geçiriyor. Arada bir gelen kuş fotoğrafçılarının dışında cennetteki kuşlar sessizliğin tadını çıkarıyor. Andriake Antik Kenti’yle iç içe olan Kuş Cenneti’nde, doğayla tarih birleşiyor.

  Son 5 yıldır alana farklı bir tür olarak flamingolar da gelmeye başladı. Hava sıcaklığının düşmesi, iç bölgelerde kar yağışının başlamasının ardından alandaki kuş türü ve kuş sayısının artması bekleniyor. Özellikle alanda yaşamını sürdüren kuş gruplarının ve alanda kısa süre konaklayan veya alan üstünden geçen göçmen kuşların görüntüsü, alana ayrı bir güzellik katıyor.

  Antalya'nın demre ilçesindeki noel baba kuş cenneti'nde, soğuk havanın etkisini gösterdiği bölgelerden göç eden kuşlarla yoğunluk yaşanmaya başladı.
  Antalya’nın Demre ilçesindeki Noel Baba Kuş Cenneti’nde, soğuk havanın etkisini gösterdiği bölgelerden göç eden kuşlarla yoğunluk yaşanmaya başladı.

  Turizmci Murat Dal, “Demre Kuş Cenneti’nde bulunan kuşlar, ülkemizin ve Demre’mizin çok önemli bir turizm zenginliğidir. 50 gram, 100 gram eti için vurmayalım. Hep birlikte el ele bunları koruyalım” dedi.

  Gökhan Gümrü de, “Bu Kuş Cenneti, Demre’miz için büyük bir zenginlik. Burada değişik türde on binlerce kuş yaşıyor. Bize düşen görev, buradaki güzelliği korumak, gelecek kuşaklara taşımak” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler