TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
14.2 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
2 Ekim 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerÖzel HaberNev-i şahsına münhasır müzisyen: Barış Kocatürk

Nev-i şahsına münhasır müzisyen: Barış Kocatürk

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

Tutku duyduğu alanları hayatının merkezine koyan insanlar en büyük başarı olan mutluluğu yakalayacaktır. Akçay’dan tüm ülkeye yayılan kendine özgü sesiyle geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan Barış Kocatürk ile müzik kariyerini, yer aldığı oluşumları ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Barış Kocatürk kimdir?

7 Aralık 1994’te İstanbul’da doğdum. Hayata nihilizm tarafından bakıyorum. Sürekli olarak değişken bir ruh haline sahibim, bazen ben de kendime ayak uyduramıyorum. Hayatımın büyük bir kısmı İstanbul’da geçti ardından küçük bir Ankara serüvenim oldu. Şuan ise Akçay’da ailemle birlikte yaşıyorum.

Müzikle nasıl tanıştınız?

Müziğe olan ilgim hep vardı. 13 yaşlarımda bateri çalmaya başladım. 3-4 sene kadar eve aldığım akustik bateri ile ilgilendim. Daha sonra içsel sıkıntılarımdan dolayı gitara yöneldim. Dayımdan aldığım gitarla birlikte ‘çıplak ayak’ isimli bir grup kurdum. Büyük Ev Ablukada Cover’lar yapıyorduk, sokakta şarkılar söyleyerek para kazanıyorduk. Şarkı söylemeyi, gitar çalmayı sokakta öğrendim diyebilirim. Ardından benim Akçay’a gelmemle grup maalesef dağılmış oldu. Geleceği olan bir gruptuk açıkçası..

Nev i sahsina munhasir muzisyen baris kocaturk 1 - özel haber - haberton
Akçay’dan tüm ülkeye yayılan kendine özgü sesiyle geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan barış kocatürk ile müzik kariyerini, yer aldığı oluşumları ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Müziği işe çevirmeye nasıl karar verdiniz?

Buna ben değil, insanlar karar vermiş oldu. Örneğin babam diğer babalar gibi ‘Bu ülkede müzik yapılmaz’ demedi hiçbir zaman. Hep ‘Yeteneğin var, bunu işe düştürmelisin’ derdi. Daima arkamdaydı, ben de onun desteğiyle müziği işe dönüştürebilme cesareti gösterdim.

Bir de B!p olayı var tabi. En fazla 10 dinleyicim olduğu zamanlarda ilerde çocuklarıma dinletirim diyerek paylaştığım kayıtlar bir anda dinlenmeye başladı. Dinlenme sayıları artınca B!P Akustik’e davet ettiler. Orada yüksek bir dinleyici kitlesine ulaşabildim. Böylelikle de müzik kariyerimde önemli bir adım atmış oldum.

Bu alanda eğitim aldınız mı?

Hayır almadım, almayı da planlamıyorum. Eğitim almış olsaydım şuan tek bir dalda daha ilerde olabilirdim ama bu beni sınırlamış olurdu. Örneğin Hacettepe Üniversitesi’nin caz derslerine gönüllü öğrenci olarak giriyordum fark ettim ki; öğrenciler sadece eğitim aldığı alan ile sınırlı. Mezun olduklarında tek bir dal seçme şansları var. Ben kendimi herhangi bir dala ait hissetmiyorum. Değişen ruh halime göre şarkılar yapabiliyorum. Tabi şuan rock üzerine daha çok yoğunlaşıyorum ama diğer alanlarda da kendimi her zaman geliştirmeye çalışıyorum.

Nev i sahsina munhasir muzisyen baris kocaturk 2 - özel haber - haberton
Nev-i şahsına münhasır müzisyen: barış kocatürk

Retro Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

Ankara’da yaşadığım zaman bir arkadaşım aracılığıyla Retro Yapım’da elaman olarak işe başladım. Orada stüdyolarla, müşterilerle ilgileniyordum. O zamanlar kendimi çok fazla gelişmiş görmediğim için kimseye şarkılarımdan bahsetmedim. Tesadüfen B!P’teki şarkılarımı keşfettiler. Daha sonra telif haklarını alarak ücretsiz kayıt teklif ettiler. Ben de kabul ettim, bir süre beraber çalıştık. Başarılı işler çıkardık onlarla da..

Gelecekte planlarınız nedir? Kendinizi olmak istediğiniz yerde görüyor musunuz?

Sürekli olarak gelişiyorum. Her çıkardığım işin ardından daha iyisini de yapabilirim düşüncesindeyim. Dinlediğim her şarkıdan bir şeyler kapabiliyorum. Bu nedenle gelecekte olmak istediğim yerde görüyorum kendimi. Tek amacım bu işi hakkını vererek yapabilmek, insanların beklentilerini karşılayabilmek.

Şarkılarınıza kimler veya neler ilham verdi?

Kimseden ilham almadım. Yalnızlığım, ben ve etrafımda gelişen olaylar doğrultusunda yazıldı şarkılarım. Bir şarkı yazarken kurallarına bakmıyorum. Duygularımın dinleyiciyle net bir şekilde geçebileceği, kulağa hoş gelen cümleler kullanmaya çalışıyorum.. Yaşadığım olayları arkadaşlarıma anlatmak yerine şarkıya çevirebiliyorum. Bu nedenle ortak duygular yaşadığımız insanlara, hislerimin daha net geçtiğini düşünüyorum.

Nev i sahsina munhasir muzisyen baris kocaturk 3 - özel haber - haberton
Tutku duyduğu alanları hayatının merkezine koyan insanlar en büyük başarı olan mutluluğu yakalayacaktır. Akçay’dan tüm ülkeye yayılan kendine özgü sesiyle geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan barış kocatürk ile müzik kariyerini, yer aldığı oluşumları ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Şarkılarınızdan beklediğiniz dönüşleri aldınız mı? En sevilen şarkınız hangisi oldu?

Beğenileceğini beklediğim şarkılardan güzel dönüşler aldım. ‘Benim ol dedin’, ‘Soğuk şarap’ en sevilen şarkılar arasında. Elimden geldiğince tüm yorumları okumaya çalışıyorum. Elbette beğenmeyenler de var, herkesi memnun etmek zor.. Ama şuan geri dönüşlerden memnunum.

Hikayesi olan bir şarkınız var mı?

Aslında hepsinin bir hikayesi var. Dediğim gibi yaşanmışlıklarımın üzerine yazılmış şarkılar hepsi. Ama aralarında benim için yeri ayrı olan bir şarkım var; ‘Hayatımın Keyfi’. Paraya yazılmış bir şarkı.. Bir dönem ailecek maddi sıkıntılar yaşadık. ‘Hayatımın Keyfi’de o zamanlarda yaşadığım duyguların en iyi dışa vurmuş hali oldu.

Önümüzde ki süreç için hazırladığın yeni projeler var mı?

Önümüzde ki süreçte 6 şarkılık bir albüm hazırlığım var. Ardından bir Youtube projesi düşünüyorum. İlerleyen vakitlerde de prodiksiyonel bir şirket kurmayı planlıyorum. Tabi her şey yolunda giderse.. Onun dışında hayatımın sonuna kadar zaten müziğe devam edeceğim..

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler