TRY - Türk Lirası
EUR
19,329
USD
18,637
GBP
22,411
CNY
2,598
29 Kasım 2022, Salı
Ana SayfaYazarlarNetflix mi? Disney Plus mı?

Netflix mi? Disney Plus mı?

İpek Usta
İpek Ustahttps://haberton.com/
İpek Usta, İstanbul'da doğdu, büyüdü. Yeditepe Üniversitesi mezunu. Yazı yazmayı çok seviyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Netflix mi? Disney Plus mı? Giderek artan dijital platformlar televizyon izleme alışkanlıklarını da değiştirdi. Pandemi dönemiyle birlikte dijital yayınların abone sayılarında ciddi bir artış göründü.  

Her izleyiciye uygun seçenekler sunan dijital platformlarda rekabette giderek artmaya devam ediyor. Son olarak 14 Haziran 2022 yılında Türkiye pazarına giren Disney Plus, bu anlamda Netflix’in önüne geçer mi? İlerleyen günlerde bu sorunun cevabına daha net bir şekilde ulaşacağımız kesin, ama isterseniz gelin hep birlikte bu iki platformun fiyat,  içerik, kalite karşılaştırmasını yapalım!

Abone Sayıları

Her ne kadar ülkemiz pazarına yeni giriş yapmış olsa da Disney Plus son derece iyi bir abone sayısına sahip. Kesin olarak 130 milyon kullanıcıyı geçmiş olan platformun (ki biz bilgiyi verdikten sonra bile kullanıcı sayısı artmaya devam ettiği göz önünde bulundurulmalı) iyi bir başarı yakaladığı ortada.

Netflix cephesinde ise durumların pek iyi gittiği söylenemez. Netflix özellikle pandeminin ilk yılında 2021 yılı sonunda 200 milyondan fazla aboneye ulaşarak altın çağını yaşadığını duyurmuştu. Fakat sonrasında 10 yıllık tarihinde ilk kez abone kaybettiğini de bildirdi. Yaz mevsimlerinde bu tip düşüşler, üyelik dondurma gibi durumların sık yaşandığını göz önüne alınırsa bunun biraz normal olduğunu söyleyebiliriz.

Netflix mi? Disney Plus mı?
Netflix mi? Disney Plus mı?

Fiyat Karşılaştırması

Son dönemlerde yaşanan zamlardan dijital platformlarda nasibini aldı. Tabii artık kesin fiyat bildirmek zaman zaman yanıltıcı olabilir. Netflix ve Disney Plus fiyat karşılaştırmasında eğer bir seçim yapmak zorundaysanız göz ardı etmemeniz gereken detaylar arasında fiyat bilgisi de yer alır. Şu an için son rakamlar:

Netflix için 3 ayrı abonelik bulunuyor. Temel Plan:  Aylık 45,99 TL’den başlıyor. Standart Plan: Aylık 69,99 TL, Özel Plan: 93,99 TL’dir. Tabii şimdilik.. Umarım daha artış yaşanmaz ki bu ücretler son zamlanmış hali! Ek olarak reklamlı bir yeni paket daha geliyor. Bu paketin temel plandan daha ucuz olması bekleniyor. İşin can sıkıcı durumu ise hem para verip hem reklam izlemek zorunda kalmak.

Disney Plus ise Netflix abonelerini kendine çekmek için Netflix Özel Plan’da sunduğu ayrıcalıkların aynısı veriyor. Her şey dahil pakette tanışma kampanyası olarak 12 ay izle 10 ay öde seçeneği  bulunuyor.  349,90 TL olan rakam umarım gelecek günlerde daha da artmaz.

İçerik Kıyaslaması

Netflix daha geniş ve yetişkinlere yönelik içerikleriyle daha avantajlı görünüyor. Netflix içeriklerinde; Stranger Things, Squid Game, Emily in Paris, Money Heist, Valeria, Tiger King gibi pek çok orijinal yapım ile farklı zevklere sahip izleyicileri aynı çatı altında toplamayı başarıyor.

Netflix mi? Disney Plus mı? Giderek artan dijital platformlar televizyon izleme alışkanlıklarını da değiştirdi. Pandemi dönemiyle birlikte dijital yayınların abone sayılarında ciddi bir artış göründü.  
Netflix mi? Disney Plus mı? Giderek artan dijital platformlar televizyon izleme alışkanlıklarını da değiştirdi. Pandemi dönemiyle birlikte dijital yayınların abone sayılarında ciddi bir artış göründü.  

Disney Plus içeriklerinde; Pixar, Marvel, Star-Wars, National Geographic, 20th Century Fox bulunuyor. Yetişkin içeriklerinde geri de kalan Disney Plus bini geçen kütüphaneye sahip. Disney Plus içeriklerinde belgesel, animasyon ve gişe rekorları kıran film seçenekleri mevcut.  Netflix ise 3 binden fazla film, binden fazla dizi sunarak, daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşmayı amaçlıyor. Bu noktada Netflix’in daha fazla çeşitlilik sunduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

Şu an en ucuz platform Amazon Prime oluyor. Disney Plus tek  fiyat seçeneğiyle Netflix Özel Plan paketinde yer alan tüm ayrıcalıkları sunuyor. Netflix için hangi planı tercih edeceğiniz fiyatın belirlenmesinde etkili oluyor. Özetlenecek olursak Netflix Özel Plan seçeneği şu an en pahalı dijital platform olarak görünüyor.

Benim fikrimi soracak olursanız film, dizi izlemeyi seviyor bütçeniz de müsait ise iki dijital platformu da satın alabilirsiniz. Uzun yıllardır benim gibi Netflix abonesiyseniz yine tercihinizi Neflix’den yana kullanabilirsiniz. (ki ben öyle yaptım.) Kısa bir dönem Disney Plus kütüphanesine göz attığımda Türk yapım içeriklerinin çok ilgimi çekmediğini söyleyebilir. Ayrıca içerik olarak Disney Plus kütüphanesini biraz zayıf buldum. Tabii ki seçim sizin!

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler